Skip to content

Білий чай: один з найцінніших видів чаю

Білий чай: один з найцінніших видів чаю

Окрім чорного чаю, чайне дерево (Camellia sinensis) також використовується для виготовлення багатьох інших традиційних чаїв (зелений, улун тощо). Одним з найцінніших і найкорисніших є білий чай. Цей чай характеризується не тільки своїм винятковим смаком, але й великою кількістю корисних властивостей. Найякісніший білий чай вирощують і готують на сертифікованих чайних плантаціях, подібно до чаю Дарджилінг. Така продукція коштує дорожче, але відповідає найвищим стандартам.

Що робить білий чай унікальним?

Унікальність білого чаю полягає в тому, як його збирають і обробляють. Збирають тільки молоді бруньки і листя чайного дерева. Їх збирають, коли вони ще вкриті сріблясто-білим пушком. Його збирають один раз на рік, навесні, приблизно з середини березня до початку квітня. Чай збирають вручну тільки в суху погоду.  

Зірвану сировину відразу ж сушать в природних умовах або в ретельно контрольованому середовищі. Чай піддається мінімальній обробці і майже не піддається процесам окислення. В результаті витягується ніжний і м’який чайний смак і аромат.

Коротка історія

Білий чай походить з провінції Фуцзянь (південно-східний Китай). Вважається, що його назва пов’язана зі сріблястим відтінком ворсинок на чайному листі.

Традиція пити білий чай зародилася в Китаї приблизно в 7 столітті, її популяризувала і особливо цінувала династія Сун (960-1269). Довгий час цей напій могли пити лише члени королівської родини. Існують легенди, які, можливо, частково правдиві, про те, що тільки юні діви в білих рукавичках могли подавати білий чай правителю як символ честі і поваги. Цей чай прирівнювався до данини імператору. 

Лише у 18 столітті споживання цього чаю набуло широкого розповсюдження в суспільстві. У цей період білий чай став товаром, але він зазвичай не виходив за межі провінції Фуцзянь. На повільне глобальне поширення цього чаю впливали тонкощі приготування продукту, які ускладнювали транспортування і збереження сировини, що піддавалася мінімальній обробці, без її псування.

У міру того, як технології виробництва чаю вдосконалювалися, білий чай почали виготовляти і за межами провінції Фуцзянь. Сьогодні він доступний у багатьох куточках світу. Це також пов’язано з тим, що чайні дерева ростуть не тільки в Китаї, що робить сировину більш доступною для виробників.

Білий чай

Види білого чаю

У сучасному світі білий чай виготовляють тільки з китайського чайного дерева, або ж у провінції Фуцзянь вирощують гібриди і використовують їх для виробництва сортів білого чаю. Незважаючи на це, при виборі чаю орієнтуйтеся на опис продукту або запитуйте інформацію у продавця. Нижче наведені найпопулярніші та найпоширеніші білі чаї.

БайХао ІньЧжень

Бай Хао Інь Чжень (Біла волосиста срібна голка). Справжній чай походить з китайської провінції Фуцзянь і виготовляється з бруньок і листя чайного дерева. Цей сорт – правильний, з преміальною якістю. Сировиною для цього виду чаю служать тільки бруньки чайного дерева. Вони повинні бути однорідними, витягнутими, голкоподібної форми, без стебел і листя, сріблястого відтінку. Такий чай має світло-золотистий колір і солодкий квітковий аромат з відтінком лісу.

Бай Мудань

Бай Мудань (Біла півонія). Це новіший сорт, який заварюють в Китаї та інших частинах світу. Білий Піон також відноситься до чаю преміум-класу. Його сировина складається з двох листочків і сріблястої бруньки. Колір і аромат чаю більш інтенсивні, ніж у вищеописаних сортів. Цей чай також має солодкуватий смак з горіховим присмаком.

Шоу Мей

Шоу Мей (Шляхетна, довгоживуча брова). Цей сорт трохи менш цінний, ніж попередні. Зазвичай його виготовляють з усієї сировини, що залишилася, яка не відповідає стандарту білого чаю преміум-класу. Він виготовляється з сировини, зібраної в кінці сезону збору врожаю, і тому є більш окисленим. Цей чай має більш темний колір і більш інтенсивний аромат, який можна порівняти з улуном.

Дабайча або Дахоача

Да Байча або Да Хоача (Фуцзянь Новий Ремесло). Це один з найновіших представників сімейства білих чаїв, виведений лише в 1970-х роках. Цей сорт був виведений для задоволення зростаючого попиту на білий чай на китайському ринку. Цей вид білого чаю походить з округу Фудін в провінції Фуцзянь. Він далекий від оригінального білого чаю. Листя висушують, злегка скручують і сушать. Цей тип чаю більш окислений, зовні схожий на чорний чай і має найбільш інтенсивний аромат серед усіх білих чаїв.

Білий чай

Поради, як зберегти чайне листя свіжим довше

Білий чай може залишатися свіжим і цінним цілий рік, якщо його правильно зберігати. Ось як це зробити:

  • Завжди зберігайте чайне листя в прохолодному, темному місці.
  • Тримайте чай подалі від тепла, світла, кисню та вологи.
  • Не зберігайте чай в холодильнику.
  • Зберігайте чай в непрозорому, герметичному контейнері.
  • Не дозволяйте чаю вбирати запахи інших продуктів, тому тримайте його на відстані від кави, спецій та інших продуктів з сильними запахами.

Користь білого чаю 

Завдяки своїй природі білий чай зберігає набагато більшу частку сполук рослинного походження, які є корисними для здоров’я людини. Білий чай особливо багатий на поліфеноли, які мають антиоксидантні властивості, що впливають на запальні процеси і борються з вільними радикалами. За вмістом антиоксидантів білий чай перевершує чорний і зелений. Дослідження підтвердили багато корисних властивостей білого чаю для здоров’я.

  • Завдяки високому вмісту антиоксидантів білий чай зміцнює імунітет. Він захищає від грибків, бактерій і вірусів.
  • Захищає організм від шкідливого впливу ультрафіолетових променів. Хімічні сполуки, що містяться в білому чаї, допомагають сповільнити процес старіння шкіри.
  • Поліфеноли запобігають накопиченню поганого холестерину в стінках кровоносних судин. Контроль “поганого” холестерину в крові допомагає знизити ризик серцевих захворювань.
  • Катехіни та кофеїн, що містяться в чаї, допомагають організму спалювати жир, покращують метаболізм і можуть сприяти контролю ваги.
  • Завдяки фтору, дубильним речовинам і катехінам цей чай корисний для боротьби з бактеріями зубного нальоту.
  • Такі сполуки, як катехіни, що містяться в білому чаї, можуть знизити ризик остеопорозу.
  • Дослідження в пробірках показали, що екстракт білого чаю пригнічує клітини деяких видів раку і зупиняє їхнє поширення. Однак, щоб зробити більш широкі висновки, необхідно провести більше досліджень, в тому числі за участю людей.
Білий чай

Кофеїн у білому чаї

Оригінальний (тобто преміальний) білий чай містить менше кофеїну, ніж інші види чаю. Однак, як згадувалося вище, він може мати різні поживні властивості. Деякі дослідження показують, що цей чай може містити більше кофеїну, ніж чорний або зелений. Все залежить від того, де чай був вирощений і як він був оброблений.

Вміст кофеїну в будь-якому напої, виготовленому з кофеїновмісного продукту, може змінюватися через багато факторів. Наприклад, якість сировини, кількість використаної сировини та спосіб приготування. Це означає, що чим довше сировина замочується, тим більше кофеїну міститиме напій.

Якщо ви стежите за споживанням кофеїну, перевіряйте якість чаю, коли купуєте його. Також при приготуванні чаю використовуйте менше чайної сировини і менший час заварювання. Ті, хто не має протипоказань до кофеїну, можуть споживати від 2 до 4 чашок на день, залежно від потреби.

Приготування білого чаю

Для отримання найкращого напою використовуйте розсипний білий чай, а не пакети. Він має легкий, освіжаючий смак з повним спектром епітетів: квітковий, трав’яний, медовий, фруктовий, динний, персиковий, абрикосовий, ванільний, шоколадний, цитрусовий, трав’яний, м’який, ніжний, солодкий…

Білий чай можна заварювати кілька разів, але краще щоразу заварювати свіжі чаї для ароматного та виразного смаку.

Для напою використовуйте такі інгредієнти:

  • 1-2 чайні ложки сировини білого чаю,
  • 300 мл води.

Доведіть воду до кипіння і дайте їй настоятися 2 хвилини, щоб охолонути приблизно до 90 °C. Покладіть чайні ложки в чашку для заварювання і залийте їх охолодженою кип’яченою водою. Залиште чайний настій настоюватися на 3-5 хвилин.

Якщо ви віддаєте перевагу більш міцному чаю, можете додати більше чаїнок. Найкраще експериментувати, поки не знайдете правильний баланс смаків.

Білий чай

Білий чай з льодом

Вам знадобиться

  • 4-8 чайних ложок білого чайного листя,
  • 1 л води,
  • 1 лимон,
  • 5 гілочок свіжої м’яти,
  • мед за смаком (за бажанням).

Покладіть листя в термостійкий посуд і залийте окропом, охолодженим до 90 °C. Накрийте кришкою і залиште настоюватися приблизно на 5 хвилин. Процідіть чай, за бажанням додайте мед і добре розмішайте. Поставте готовий напій у холодильник. Перед вживанням додайте в глечик кілька скибочок лимона та гілочки м’яти. Залиште на 1-2 хвилини, щоб аромати змішалися, а потім розлийте по келихах. Ви можете додати лимон і м’яту в келих додатково.

Як інгредієнт коктейлів

Бармени використовують білий чай як основу для багатьох коктейлів, часто для вечірок і з алкоголем. Однак з нього також можна приготувати освіжаючі коктейлі для будь-якого випадку. Вони особливо підходять для спекотних літніх днів.

Освіжаючий чайний мохіто

Інгредієнти:

  • 3-6 чайних ложок сирого білого чаю,
  • 700 мл води,
  • 2 ст.л. соку лайма,
  • жменя листя м’яти,  
  • 2 чайні ложки коричневого цукру,
  • кубики льоду.

У термостійкому посуді залийте листя водою температурою 80-90 °C, накрийте кришкою і залиште настоюватися на 10 хвилин. Процідіть чай і дайте йому охолонути до кімнатної температури. У склянки покладіть кубики льоду, м’яту, коричневий цукор і сік лайма та розлийте охолоджений чай.

Якщо у вас є шейкер для коктейлів, ви можете приготувати коктейль у ньому. Просто збовтайте інгредієнти для однієї порції (крім м’яти) і вилийте в склянку з кубиками льоду та м’ятою.

Користь білого чаю для краси шкіри

Користь білого чаю для краси шкіри

Білий чай корисний для здоров’я та краси шкіри завдяки надзвичайно високому вмісту антиоксидантів. Продукти з цим чаєм у щоденному догляді за шкірою корисні тому, що

  • Бореться з ушкодженнями, спричиненими вільними радикалами.
  • Зупиняє процеси старіння шкіри.
  • Забезпечує стійкість до шкідливого впливу УФ-променів.
  • Підтримує вироблення та баланс колагену та еластину в шкірі. 

Побічні ефекти білого чаю

Цей напій може викликати побічні ефекти через вміст кофеїну. Передозування кофеїну може призвести до головного болю, запаморочення, тремору, прискореного серцебиття та безсоння. Також може виникнути нудота.

Вагітним жінкам, жінкам, які годують груддю, і людям з високим кров’яним тиском слід більш відповідально ставитися до вживання цього чаю через вміст кофеїну.

Не пийте білий чай перед сном, оскільки кофеїн, що міститься в ньому, може викликати безсоння.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *