Єдиний чай у світі, що має таку ж цінність, як і шампанське, – це дарджілінгський чай. Його назва походить від місцезнаходження Дарджілінгу у Західній Бенгалії, Індія. Цей аутентичний Дарджілінгський чай виробляється з чайних дерев, що ростуть на схилах Гімалаїв у цьому регіоні і має неповторний смак, який не має аналогів ніде більше. Гімалайська гірська ґрунтовка, рідкісне повітря та значний опади дають листкам унікальний квітковий аромат та фруктовий післясмак, особливі для мускатного винограду, а також ексклюзивні користі Дарджілінгського чаю.
Дарджілінгський чай класифікується як чорний чай, але ближче до довгого через свій коротший процес окислення. Смакові характеристики дарджілінгського чаю мають ноти смаку, що є типовими для чорного та зеленого чаю.
Тільки чай, сертифікований Комісією чаю Індії, може мати назву Дарджілінг. Ця організація офіційно визнає близько 90 чайних садів, які мають право маркувати свою продукцію як Дарджілінгський чай.
З 2004 року Дарджілінгський чай має захищену географічну індикацію. Це стало першим індійським продуктом, який отримав юридичний захист для географічної індикації Всесвітньої торговельної організації. У 2011 році Дарджілінгський чай був оголошений об’єктом захищеної географічної індикації в Європейському Союзі.
Дарджілінгський чай схильний до підробки, як і більшість ексклюзивних і дорогих речей. Найпоширеніший спосіб – додати невелику частку Дарджілінгського чаю до різних чаєвих сумішей та називати його цим звучним ім’ям. Тому для покупки справжнього продукту слід звертати увагу на склад, маркування та, звичайно ж, ціну. Справжній Дарджілінгський чай не може бути дешевим. У середньому 100 грам цього чаю може коштувати близько 20 євро.
Як Отримують дарджілінгський чай
Чай збирають чотири рази на рік, і кожний збір дає чаю відмінний, відмінний смак. Сировий чай збирається вручну кожні 5-10 днів. Зазвичай збираються верхні дві листочки та брунька, але залежно від продукту, який має бути вироблений, іноді може збиратися лише брунька або як брунька, так і верхній лист.
Дарджілінгський чай ароматний, але втрачає свій аромат при тривалому контакті з повітрям. Чай особливо чутливий до вологості, прямого сонячного світла, тепла та слабких сторонніх запахів. З урахуванням цього слід зберігати Дарджілінгський чай в герметичному контейнері в темному місці. Чай зберігає свій смак та ароматичні властивості протягом двох років після збору.
Періоди збору листя дарджілінгського чаю
Перший збір чаю відбувається навесні, між березнем і травнем. Це перші листочки чайного дерева, що відновлюються після зимової сплячки. Перший збір є найціннішим, а чай має приємний, легкий смак, квітковий аромат та світле забарвлення. Листя також використовується для виготовлення білого чаю.
Другий збір відбувається в травні і червні. Він унікальний тим, що люди починають збирати листя, коли на них нападають певні комахи, які жують листя. Протягом цього періоду листя вивільняють захисні хімічні речовини, і починається природний процес окислення в листках. Це надає чаю його характерний мускатний аромат. Другий збір також має високо цінні продукти, рівні першому.
Третій збір чаю відбувається між липнем і вереснем, коли починається мусонний період в підніжжі Гімалаїв. Цей час збору характеризується швидким ростом листя в теплу і вологу погоду, але вони менш ароматичні. Третій урожай має менш цінний чай, який входить у склад чайних сумішей. Кілька виробників використовує його для виготовлення зеленого або білого чаю. Третій збір має меншу ціну, тому він є частиною внутрішнього ринку споживання.
Четвертий збір відбувається в жовтні і листопаді, коли останні листки чаю виходять після дощового сезону, перш ніж рослина піде в сплячку. Чай осіннього збору схожий на смак другого збору, але менш виражений. Чай цього збору темніший, ніж у попередніх зборів.
Історія дарджілінгського чаю
Китайське чайне дерево (Camellia sinensis) вперше було посаджено в Дарджілінгу в 1841 році Арчібальдом Кембеллом, британцем, який працював для Британської індійської компанії в заблагованих джунглях, малонаселеній місцевості для побудови гірського курорту на Східних островах для британців у Калькутті. Тоді британці шукали нове джерело чаю та експериментували з вирощуванням чайних рослин у різних колоніальних районах Індії. Саме в Дарджілінгу вирощування китайських чайних дерев стало успішним.
Першим комерційним садом для цього типу чаю було запущено в Дарджілінгу в 1856 році. До 1866 року там було 39 таких садів. Чайний сад Макайбарі став першим у регіоні, де була фабрика по переробці чаю для сушіння та окислення чайних листків. Ця технологічна обробка чаю була необхідною для експорту продукції в Велику Британію. Чай мав подорожувати кілька місяців, і треба було знайти спосіб привезення його назад без втрати його цінних якостей.
Після отримання незалежності Індії у 1950-х роках всі чайні сади були продані індійським компаніям і керувалися за індійським законодавством. Багато з чайних садів в регіоні Дарджілінг були сертифіковані як органічні, і Чайна рада Індії намагалася аутентифікувати чай та просувати цей чайний спадок на міжнародному рівні. На початку 21 століття це було досягнуто. Дарджілінгський чай сьогодні один з найцінніших чаїв у світі.
Переваги дарджілінгського чаю: чому варто обирати саме його
Як і будь-який інший чай, виготовлений з листя китайського чайного дерева, дарджілінгський чай має корисні властивості. Листя чайного дерева багаті на корисні хімічні сполуки. Серед них антиоксиданти, поліфеноли та фітохімічні речовини (флавоноїди). Ці сполуки активують процеси в організмі, які балансують обмін речовин, підвищують імунітет та борються з вільними радикалами. Насолоджуючись якісним чаєм, ви позитивно впливаєте не лише на емоційне самопочуття, а й на фізичне.
- Дарджілінгський чай – низькокалорійний напій, який збалансовує обмін речовин. В результаті його можна використовувати в дієті як заміну більш калорійним напоям.
- Дарджілінгський чай має антибактеріальні та антимікробні властивості. Вчені вивчають, як ці властивості можуть покращити стан орального здоров’я та лікувати бактеріальні інфекції у шлунково-кишковому тракті.
- Дарджілінгський чай може мати протиракові властивості. Один із vitro досліджень розкрив антираковий ефект Дарджілінгського чаю.
- Дарджілінгський чай може мати заспокійливий ефект. Одне дослідження показало, що аромат Дарджілінгського чаю покращує емоційний стан під час стресових ситуацій.
- Дарджілінгський чай може допомогти захистити нервову систему та здоров’я мозку.
Приготування та споживання дарджілінгського чаю
Смак Дарджілінгу описують як квітковий аромат з деревними нотками та фруктовим (виноград, слива, абрикос, персик, ананас або цитрусові) смаком. Він також має пом’якшеніший, менш інтенсивний смак порівняно з іншими чаями. Колір Дарджілінгського чаю зазвичай золотисто-жовтий, янтарний, помаранчевий або коричневий. Він також містить кофеїн, приблизно 50 міліграмів на чашку, що вище, ніж у зеленому чаї, але нижче, ніж у чорному чаї.
Приготувати чашку цього чаю легко. Вам знадобиться:
- 1 чайна ложка Дарджілінгського чаю,
- 1 чашка води.
Додаткові рецепти на основі дарджілінгського чаю
Ви можете приготувати вишукані напої з листків дарджілінгського чаю, які підійдуть як для спекотного літнього дня, так і для зігрівання в холодну зиму. Нижче наведено кілька рецептів, що використовують Дарджілінгський чай у різних комбінаціях.
Латте з дарджілінгу на льоді
Для приготування 2 порцій латте з дарджілінгу вам знадобляться наступні інгредієнти:
- 2 чайні ложки листків Дарджілінгського чаю.
- 250 мл води.
- 150 мл холодного молока (вашого улюбленого).
- ½ чайної ложки кориці у порошку.
- 1 чайна ложка імбиру у порошку.
- 4 столові ложки цукру-пудри.
Налити воду в каструлю, довести до кипіння і вимкнути. Додати корицю, імбир, цукор-пудру і листки чаю відразу після цього. Закрийте каструлю і залиште на 4–5 хвилин. Потім процідіть суміш і залиште охолодитися до кімнатної температури. Додайте кубики льоду в дві склянки і налейте охолоджений чай та молоко. Помішайте ніжно, і додайте трохи більше кориці перед подачею.
Латте з дарджілінгу з медом та лимоном
Інгредієнти:
- 4 склянки води.
- 4 чайні ложки листків Дарджілінгського чаю.
- 2-3 ст. ложки меду.
- 1 лимон.
Довести воду до кипіння і вимкнути. Додати листки чаю, і настоювати приблизно 12 хвилин. Додайте мед і 1-2 ст. ложки лимонного соку, поки чай ще теплий. Поставте чай у холодильник на годину або більше. Вийміть з холодильника прямо перед вживанням.
Дарджілінг з ромашкою
- 1 чайна ложка сушених квіток ромашки.
Покладіть ромашку в чашку. Доведіть воду до температури 90–95 °C та налейте її над ромашкою. Залиште на 1 хвилину. Потім додайте листки Дарджілінгського чаю, помішайте і залиште на настояти ще 5 хвилин. Перед вживанням можна процідити.
Дарджілінг з молоком і куркумою
Існує ще одна несподівана комбінація з Дарджілінгським чаєм. Ви можете доповнити його молоком і куркумою.
Інгредієнти для цього чаю:
- ½ склянки води,
- 1 чайна ложка листків Дарджілінгського чаю,1-2 столові ложки молока,
- 1 чайна ложка куркумового порошку,
- 1 чайна ложка меду,
- 4 мигдалі (замочені, очищені і порізані).
Принесіть усе до кипіння. Потім додайте листки чаю і варіть ще 30 секунд. Вимкніть вогонь, потім процідіть чай. Додайте мед і посипте мигдалем перед вживанням.
Побічні ефекти дарджілінгського чаю
Надмірне вживання дарджілінгського чаю може бути шкідливим. Найпоширеніші побічні ефекти:
- Нудота і запор,
- Зниження засвоєння заліза,
- Затемнення емалі, зовнішнього шару зубів.
Чай не рекомендується вагітним жінкам, годуючим матерям, маленьким дітям або людям з високим артеріальним тиском через вміст кофеїну.
Джерела:
https://en.wikipedia.org/wiki/Darjeeling_tea
https://www.thespruceeats.com/tea-flushes-in-darjeeling-765194
https://www.healthline.com/nutrition/darjeeling-tea
https://teafloor.com/blog/darjeeling-tea-5-amazing-recipes-you-must-know/
Асоціативні фото з © Canva.