Skip to content

Користь анісового чаю: чому варто спробувати це насіння?

aніс чай. Користь анісового чаю 4

Аніс, анісовий насіння або рідко називають анікс, — це знайомий смак для багатьох. Продукти, які видають цей досить специфічний аромат анісу, це сиропи від кашлю, лизунці, льодяники і жувальна гумка з лакрицею. Смак анісового насіння є безтурботним. Люди використовують анісове насіння для приготування анісового чаю. Користь анісового чаю полягає в його лікувальних властивостях та ефективності в лікуванні широкого спектру захворювань.

Анісове насіння (Anisum vulgare), також відоме як аніс або анікс (Pimpinella anisum L.), є близьким родичем петрушки, моркви, селери, коріандру, фенхелю і кмину.

Аніс — трав’яниста рослина, що може досягати висоти до 1 м. Вона схожа на рослину кмину. Має темно-зелені листки, розташовані на трьох рівнях. Нижні листки серцеподібні, середні — з трьома листями, а верхні — пір’ясті з зубчастим краєм. Квіти білі, зонтикоподібні, зібрані у кінці стебла. У пізньому літі квітконіжки дозрівають у цілющі насіння.

Анісові насіння походять з Єгипту та східного Середземномор’я. Історія каже, що бенедиктинські монахи привезли насіння анісу до Німеччини приблизно в 8 столітті, звідки рослина поширилася в багато європейських країн. Сьогодні анісове насіння росте або культивується на практично кожному континенті. Аніс не росте природно в деяких областях, але його часто вирощуєть, як однорічну цілющю рослину.

Коли збирати сировину для анісового насіння

Вам потрібно збирати насіння анісу з лікувальними властивостями наприкінці літа або на початку осені. Ви також можете збирати насіння до повного дозрівання. Метод збирання не має значення і не впливає на кінцеву якість продукту, але впливає на тривалість процесу.

Стиглість анісового насіння починається приблизно з липня. Насіння зелені у квітконіжці, коли вони ще не повністю дозрілі. Вони мають бути вже випавшими, коли ви трусите рослину.

Анісове насіння дозріває приблизно у вересні. Однак вам варто перевірити погодні умови. Іноді мороз може запобігти повному дозріванню. Коли насіння дозрівають, вони набирають яскраво-коричневий колір і руйнуються, коли рослину струснути. Експерти рекомендують збирати матеріал для анісового насіння, перш ніж він повністю дозріє.

Як збирати ще не дозрілі насіння анісу:

  • Відріжте квітки анісу разом зі стеблом (достатньо довгим, щоб їх можна було зв’язати разом).
  • Зв’яжіть квітки в маленькі пучки і повісьте їх догори серцевиною.
  • Зберіть пучки в прохолодному, провітреному приміщенні.
  • Покладіть під пучки ємкість або папір (або інший матеріал), щоб “піймати” висипане насіння.
  • Коли насіння змінять колір на коричневий і будуть легко руйнуються, час від часу їх треба буде трусити.

Як збирати дозрілі насіння анісу

Збирання природно дозрілих насіння анісу — це коротший процес. Для більш гладкого робочого процесу, є деякі рекомендації:

  • Відріжте квітки анісу (разом з частиною стебла) вранці, коли рослини ще в росі (це зменшить ймовірність випадання насіння).
  • Повісьте квітки над вирівняним папером або тканиною в сухому, теплому приміщенні та дайте їм природно висохнути.
  • Коли квітконіжці зів’януть, а насіння почнуть руйнуватися, виберіть їх.

Після збору зберігайте анісове насіння в герметичному контейнері, наприклад в банці, в темному і прохолодному місці. Насіння зберігають свої корисні властивості протягом одного року. Після цього їх ефективність починає зменшуватися. До речі, ви можете висівати анісові насіння навесні, якщо зібрали їх восени.

aніс чай. Користь анісового чаю 1

Корисні властивості анісового насіння

Історичні дослідження показали, що в давньому Єгипті, близько 1500 р. до н.е., аніс був засобом для лікування багатьох хвороб. У народній медицині анісове насіння досі використовується, як ліки для захворювань дихальних шляхів та розладів травлення. Анісове насіння має багатий склад поживних речовин. Вони бідні на калорії, але багаті на життєво важливі мінерали, такі як залізо, марганець і кальцій. Аніс містить ефірні олії з компонентами анетолу та таррагону. Вони також багаті на антиоксиданти — засоби для підвищення імунітету, які запобігають хронічним захворюванням і запаленням.

Дослідження підтверджують або ідентифікують багато ключових напрямів, де лікування анісовим насінням є перспективним:

  • Анісове насіння ефективно зменшує симптоми депресії. Їх ефекти навіть порівнюються з деякими видами антидепресантів. Споживання від 600 мг до 9 грамів анісового насіння на день є ефективним у полегшенні симптомів депресії.
  • Випробувальне дослідження показало, що анісове насіння та ефірні олії анісу були особливо ефективними проти певних штамів грибків, включаючи дріжджі та дерматофіти, тип грибків, який може спричиняти захворювання шкіри.
  • Анетол у анісовому насінні пригнічує зростання конкретного штаму бактерій, що викликають холеру.
  • Анетол у анісовому насінні також ефективно стримує ріст бактерій, що спричиняють захворювання дихальних шляхів. Анісове насіння є ефективним засобом від кашлю та експекторантом.
  • Анісове насіння має доведений ефект на зменшення слизу в носі або горлі. У одному клінічному дослідженні застосування анісового насіння порівнювали зі спреєм для носа флутиказону для алергічного риніту. Спрей з екстрактом анісу був ефективнішим у полегшенні симптомів алергічного риніту.
  • Анісове насіння допомагає при відчутті вздутих, має помірний заспокійливий ефект.
  • Анісове насіння зменшує виділення шлункового соку та запобігає утворенню виразок. Однак ще потрібні додаткові дослідження для висновків ширшого діапазону.
aніс чай. Користь анісового чаю

Як приготувати чай з анісу

Анісове насіння має смак лакриці. Не випадково, що лакриця і аніс — це дует у солодощах, напоях тощо.

Чай з анісового насіння найчастіше використовується для лікувальних цілей. Однак шанувальники анісу звичайно можуть насолоджуватися ним і прото так.

Приготувати цей чай можна у вигляді настою, що максимізує корисні властивості анісового насіння. Використовуйте 0,5 чайної ложки анісу на чашку води. Настій легко приготувати:

  1. Доведіть воду до кипіння у каструлі.
  2. Додайте анісове насіння до киплячої води.
  3. Варіть 2-3 хвилини.
  4. Вимкніть вогонь, накрийте каструлю дайте настоятися 5 хвилин.
  5. Процідіть чай і випийте.

Якщо ви використовуєте настій анісового насіння для лікування захворювань дихальних шляхів, приймайте його наступним чином: по 100 мл чаю три рази на день, зранку, вдень і ввечері.

Якщо ви використовуєте настій анісового насіння для полегшення розладів травлення, таких як відчуття вздуття та коліки, приймайте  чашку чаю приблизно за 10 хвилин до прийому їжі.

Корисні властивості анісового чаю та олії для краси шкіри

Ефірне масло анісу часто є одним із активних компонентів професійних косметичних засобів. Ви також можете додавати це масло до домашніх косметичних засобів. Однак ви можете використовувати настій анісового насіння як ефективний засіб догляду за шкірою.

aніс чай. Користь анісового чаю 5

Маска для обличчя з анісовим настоєм для збільшення еластичності шкіри

Інгредієнти:

• 1 чайна ложка анісового настою.

• 2 столові ложки свіжого домашнього сиру.

• 1 ст. ложка дрібно тертого моркви.

Добре змішайте всі інгредієнти до однорідності. Нанесіть маску на обличчя і залиште на 10 хвилин. Змийте теплою водою.

Маска для обличчя з анісовим настоєм для зволоження

Інгредієнти:

• 1 чайна ложка анісового настою,

• 2 столові ложки тертого огірка,

• 1 ст. ложка (або трохи більше) вівсяних плвстівців.

Розмеліть пластівці в ступці. Потім змішайте їх до отримання кремової та однорідної консистенції. Якщо суміш занадто рідка, додайте більше подрібнених пластівців. Нанесіть готову маску на обличчя і залиште на 10 хвилин. Змийте теплою водою.

Корисні властивості анісового чаю для жінок. Чи може він бути вітальним союзником на важливих етапах життя?

Речовини анісу мають властивості, що наслідують ефекти естрогену. Це важливо під час менопаузи, оскільки цей ефект анісового насіння може зменшити симптоми менопаузи. У одному чотирих тижневому дослідженні 72 жінки, які страждали від припливів, приймали плацебо або капсули, що містять 330 мг анісового насіння три рази на день. Практично 75% учасників, які приймали аніс, заявили, що важкість і частота припливів зменшилися.

Сполуки в анісовому насінні, особливо ефірне масло (анетол), можуть допомогти запобігти розрідженню кісток. Цей процес часто відбувається під час менопаузи. Незважаючи на ці перспективні результати, ефект анісового насіння на симптоми менопаузи продовжується досліджуватися.

Прихильники народної медицини підтримують вживання анісового чаю для годуючих жінок. Він стимулює молочні залози і збільшує вироблення молока. Ця властивість анісового насіння також вивчається медичною наукою. Однак не проведено достатньо досліджень, щоб зробити однозначне заявлення про користь анісового чаю. З іншого боку, існуючі дослідження не зафіксували жодних побічних ефектів на дітей під час годування грудьми.

Аніс також може впливати на запах грудного молока, що може не завжди сподобатися дитині. Найважливіше — не зловживати чаєм з анісом годуючим жінкам. Перевищення допустимої добової дози анісового чаю може завдати шкоди як дитині, так і матері.

aніс чай. Користь анісового чаю 2

Анісове насіння — чудова приправа для приготування їжі

Як цілий, так і подрібнений аніс можна додавати до різних страв. Однак не використовуйте аніс занадто багато. Якщо ви шанувальник анісового насіння, або можливо тільки відкриваєте його, збагатьте свою їжу не тільки додатковими смаками, але й корисними речовинами для здоров’я. Ви можете використовувати анісове насіння для:

• десертів.

• випічки.

• рибних страв.

• страв з птиці.

• страв з овочів.

• гарячих і холодних напоїв.

• у поєднанні з цитрусовими або екзотичними спеціями.

Побічні ефекти анісового чаю

Вживання анісового чаю вважається безпечним для більшості людей. Рекомендована добова доза — 20 грамів насіння для дорослих без негативних протипоказань до продукту. Рекомендується не перевищувати безпечний щоденний прийом анісового насіння, оскільки це може спровокувати алергічні реакції.

Уникайте вживання анісового чаю або використовуйте його лише після консультації з лікарем у таких випадках:

• У вас є алергія на: фенхель, селеру, петрушку та кмин.

• Якщо у вас є або коли-небудь було рак грудей або ендометріоз, і ви приймаєте гормональні препарати для цього.

• Якщо ви вагітні.

Джерела:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16375827/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15368661/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24250540/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15368661/
  5. https://www.healthline.com/nutrition/anise
  6. https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/anise/harvesting-anise-seed.htm

Асоціативні фото з © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *