Лавровий лист — одна з найпопулярніших спецій майже на кожній кухні. Незамінний у різних супах, рагу, м’ясних стравах та маринадах. Лавровий лист і гастрономія майже нерозривно пов’язані. Він не лише спеція, але і цінна трава, наповнена корисними хімічними сполуками та ефірними оліями. Із лаврового листа готують чай, який приносить користь для організму. Які переваги можна отримати від чаю з лаврового листа?
Лавровий лист (Laurus nobilis), член родини Lauraceae, виробляє відомі лаврові листи. Це дерево є відомим в Середземномор’ї і росте в інших теплих та помірних кліматах. Залежно від регіону, існують різні види лаврових дерев: Каліфорнія, Індія, Мексика та Туреччина. Усі види лаврового дерева мають схожі корисні властивості.
Лаврові дерева — це вічнозелені рослини з густим і пірамідальним верхом, що росте до 10-15 м. Листя ланцетне та рівностороннє. Квіти маленькі, жовтуваті, збираються в пазусі листя. У нього темно-зелені, еліптичні кістяні плоди з великим насінням всередині. Усі частини лаврового дерева містять ароматну ефірну олії.
Звичайні сушені лаврові листи, які продаються в супермаркетах, підходять для приготування чаю або настою з лаврового листа. Ви можете вибрати свіжі листя для чаю, якщо у вас є ароматне лаврове дерево на підвіконні.
Корисні властивості лаврового листа та його переваги
• у лавровому листі багато вітаміну A, B2 (рибофлавін), B6 (піридоксин) та C, а також мінерали, такі як кальцій, залізо, марганець, мідь і цинк. Вони багаті хімічними сполуками з антиоксидантними та антисептичними властивостями. Окрім загальних корисних ефектів для здоров’я та підвищення імунітету, лавровий лист ефективний у лікуванні різних хвороб;
● Органічні сполуки у лавровому листі ефективно полегшують розлади шлунково-кишкового тракту, поліпшують травлення їжі та пом’якшують синдром подразливої кишки;
● Має профілактичний ефект та зменшує ризики для розвитку цукрового діабету 2 типу. Капсули із порошком лаврового листа або чай з лаврового листа можуть знизити рівень цукру в крові;
● Рутин і кафеїнова кислота в лаврових листах допомагають зміцнювати стінки кровоносних судин серця та знижувати поганий холестерин;
● Лавровий лист містить природні заспокійливі речовини, які допомагають заспокоїти та полегшити симптоми тривожності та депресії. Ці властивості роблять лавровий лист природним засобом для боротьби з безсонням. Кілька крапель екстракту лаврового листа, розведених у воді, можуть допомогти вам заснути;
● Деякі сполуки в лаврових листах інгібують вироблення оксиду азоту, що допомагає запобігти запальним процесам у тілі.
Підвищується рівень здоровʼя завдяки чаю з лаврового листа
Щоб покращити загальний стан організму рекомендується випивати по чашці чаю кожного дня. Він корисний при застудах, нежитті чи кашлі, а також має інші корисні властивості.
Як заварити лавровий чай:
● Два сушені або 3-4 свіжі лаврові листки;
● 500 мл води.
Покладіть лаврові листки в посудину. Якщо їх трошки замочити перед цим, вони виділять більше ефірних масел. Залийте водою та закипятіть на великому вогні протягом 3–5 хвилин. Вимкніть і залиште на 4 хвилини. Процідіть чай і насолоджуйтеся.
Чай з лаврового листа має гіркий, трошки гострий смак (схожий на виражений чорний чай). Цей чай можна пити з молоком (коров’ячим або рослинним), медом, лимоном чи іншими улюбленими добавками. Проте не додавайте їх занадто багато, щоб не перевитягти природний смак чаю з лаврового листа.
Лаврова вода
Можна отримати всі корисні властивості, п’ючи воду з лавровим листом. Склянка вранці та принаймні кілька склянок протягом дня допоможуть у профілактиці жкт. Також покращує обмін речовин та контроль ваги. Лаврова вода допомагає контролювати проблеми здоров’я, такі як артеріальний тиск, рівень цукру в крові та біль у суглобах. Зміцнює імунітет та допомагає у профілактиці застуд.
Інгредієнти:
● 2-3 лаврові листочки,
● 1 літр води.
Покладіть дрібно роздроблені лаврові листки в киплячу воду, накрийте та залиште настоюватися на ніч. Процідіть воду від листя і випивайте наступного дня.
Чай з череди та лаврового листа: домашній засіб для покращення травлення
Якщо ваш шлунок має проблеми з травленням і ваша система перетравлення відмовляється працювати, спробуйте чай з лаврового листа та череди. У фольклорній медицині череду використовують для лікування хвороб травлення. Її ефект посилюється речовинами в лаврових листах, які стимулюють обмін речовин та активують виділення ферментів печінки.
Інгредієнти:
● два лаврових листки;
● одна чайна ложка насіння череди;
● одна чашка води.
Додайте всі інгредієнти до кипяченої води і тушкуйте суміш ще 10 хвилин. Вимкніть вогонь, накрийте і залиште стояти приблизно 10 хвилин. Процідіть і пийте.
Цей чай можна зробити ще ефективнішим, додавши м’яту, фенхель та лакрицю разом із лавровим листом та чередою. Підготовка така ж, як і в попередньому випадку, за винятком того, що ви кладете п’ять інгредієнтів у каструлю замість двох.
Користь череди та лаврового листа в чаї
Допомагає при схудненні. Для тих, хто шукає ефективний спосіб позбавитися від зайвих кілограмів, комбінація лаврового листа та кориці може бути тим, що вам потрібно. Користь від чаю з лаврового листа та кориці полягає в ефективному жироспалюванні та запобіганні накопиченню жиру в організмі. Це покращує поглиблення поживних речовин, знижує “поганий” холестерин, підвищує “добрий” холестерин та збалансовує обмін речовин.
Інгредієнти:
● одна паличка кориці або одна чайна ложка кориці в порошку,
● 3-4 лаврових листа,
● одна чайна ложка меду (за бажанням),
● 3-4 склянки води.
Спочатку доведіть воду до кипіння, потім додайте лаврові листа та корицю. Кип’ятіть все разом на маленькому вогні протягом 10-20 хвилин. Коли чай готовий, процідіть його, додайте мед (за бажанням) і пийте.
Чай із гвоздики та лаврового листа знімає біль у суглобах
Якщо ви страждаєте від болю у спині, пов’язаного із патологіями хребта або ревматичними захворюваннями суглобів, чай із лаврового листа та гвоздики може допомогти. Користь чаю з лаврового листа і гвоздики полягає в протизапальних та знеболювальних властивостях.
Інгредієнти:
● два сушені лаврові листки,
● три гвоздики,
● 300 мл води.
Кипʼятінь лаврові листки в каструлі з водою 5 хвилин. Вимкніть вогонь, додайте гвоздику в горщик, накрийте і залиште на 10–15 хвилин. Процідіть чай перед вживанням. Пийте цей чай двічі на день протягом до 10 днів.
Сироп з лаврового листа допомагає від кашлю
Одним із найефективніших природних засобів від кашлю є сироп з лаврового листа, який можна приготувати вдома. Цей засіб також ефективний при дуже сильному кашлі та сухому кашлі.
Інгредієнти:
● 1 склянка води;
● 6 столових ложок коричневого цукру;
● 6 лаврових листів;
● 1 лимон.
Спочатку доведіть воду до кипіння. Потім додайте лаврові листи та кип’ятіть близько 6 хвилин. Вимкніть вогонь, накрийте горщик та залиште його до повного охолодження. Якщо рідина охолоне, процідіть її, додайте цукор, вижміть сік з лимона та все добре перемішайте. Злийте сироп у чистий, щільний контейнер і тримайте в холодильнику протягом 3–4 днів. Використовуйте сироп 3-5 разів на день, по одній ложці.
Лаврові листки для краси шкіри та волосся
Дослідження показали, що лаврові листки мають антигрибкові властивості. Вони можуть захищати шкіру від інфекцій та подразнень. Антиоксиданти в лаврових листках захищають шкіру від шкідливого впливу вільних радикалів та затримують процес старіння.
Гідролат та ефірна олія лаврового листа — це поширені компоненти засобів для догляду за шкірою та волоссям. Регулярне споживання чаю з лаврового листа може сприяти здоров’ю і красі шкіри. Обгортки з охолодженого чаю з лаврового листа лікують проблемну шкіру, рани та подразнення. Використовуйте воду з лаврового листа як тонік для проблемної шкіри. Крім того, вона підходить для чоловіків після гоління.
Лаврові листки мають властивості, які чудово діють на волосся! Вони зволожують шкіру голови, запобігають появі лупи, зміцнюють волосся, зменшують випадіння і сприяють росту. Замочіть лаврові листи в воді, процідіть і промийте волосся. Використовуйте цю воду для масажу голови.
Як вживати чай з лаврового листа та можливі побічні ефекти
Лаврові листки безпечні для вживання. У більшості випадків вони не викликають побічних ефектів. Основна рекомендація — не їсти листя безпосередньо, оскільки їхня текстура груба, губчаста, важко пережовується та складно усваються.
Не споживайте великі кількості чаю з лаврового листа щоденно, оскільки це може призвести до надмірної сонливості.
Не існує достатньо досліджень щодо впливу лаврових листів під час вагітності та годування грудьми. Тому в цей період життя бажано використовувати лаврові листи тільки як спецію в їжі.
Якщо ви використовуєте чай з лаврового листа для лікування конкретного захворювання, пийте його до покращення стану. Переконайтеся, що ви не використовуєте його довше трьох тижнів.
Інші корисні властивості лаврових листків:
● Інгаляції: випарювання ефірної олії з лаврового листа полегшує симптоми захворювань дихальних шляхів, засмучених носів та допомагає при лікуванні синусит;.
● Природний репелент: лаврова кислота в листках відлякує комах. Крім того, розтерті лаврові листки, змішані з трошки оливкової олії, пом’якшують симптоми від укусів і ужалень;
● Природний ладан та освіжувач повітря: дим і аромат 2-3 розтрощених лаврових листків на тарілці очищають повітря у приміщенні і усувають неприємні запахи.