Skip to content

Користь чаю з хвоща для вашого здоров’я

Користь чаю з хвоща для вашого здоров'я

Хвощ польовий — одна з найпоширеніших рослин, яку зазвичай вважають бур’яном. Це також надзвичайно сильна трава, яку важко викорінити. Проте, вся рослина не заслуговує на ваш гнів. Ця рослина дуже багата на корисні властивості, які можуть зміцнити організм і вилікувати багато недуг. Чай з хвоща використовували в народній медицині протягом століть, тому що знали про його користь.

Що це за рослина?

Ця рослина давня і поширена. У фольклорі вона має різні назви. Якщо ви чуєте, як люди говорять про еквісетум, хвощ-трава, головоломку, зміїну траву, кандок, чистильник, знайте, що, швидше за все, вони говорять про хвощ польовий. Дослівний переклад латинської назви Equisetum (Equus + seta) означає “кінська щетина”.

Хвощ належить до родини доісторичних рослин, які існують вже 230 мільйонів років тому. Налічується понад 30 видів рослин родини хвощевих (Equisetaceae). Вони поширені майже по всьому світу, за винятком Антарктиди, Нової Зеландії та Австралії.

Ви можете легко впізнати хвощ за його порожнистими, вузькими, схожими на очерет або бамбук стеблами. Це основна характеристика, яка об’єднує всі види підковоногих крабів. Інші особливості дещо відрізняються від виду до виду.

Хвощі віддають перевагу вологим, кислим, піщаним та гравійним ґрунтам. Рослини люблять повне сонце. Вони ростуть з весни до осені. Зміїні рослини не цвітуть і не дають насіння. Вони розмножуються спорами, які являють собою коричневі стебла, що виростають ранньою весною з розсіяних спор. Після того, як весняні стебла розсіюють спори, вони відмирають, а замість них виростають літні зелені стебла. Вегетативні стебла хвоща відмирають при перших заморозках. Добре розвинена, глибока коренева система, в якій рослина накопичує енергію, робить хвощ польовий витривалою рослиною.

Користь чаю з хвоща для вашого здоров'я.Хвощ польовий
Хвощ польовий

Хвощ польовий

Найбільш широко обговорюваним і широко використовуваним в лікувальних цілях є хвощ польовий, або інша назва – хвощ звичайний (Equisetum arvense L.).

Вегетативні (літні) стебла хвоща польового – це зелені шипоподібні гілки, що поетапно ростуть навколо стебла. За зовнішнім виглядом рослина нагадує невелику ялину. Це широко розповсюджена рослина, переважно зустрічається на відкритих природних ділянках, таких як луки, поля тощо. Також росте в садах і на присадибних ділянках, особливо якщо ґрунтові умови кислі та вологі.

Лікарська сировина хвоща польового

Лікувальну сировину можна заготовити з усієї надземної частини хвоща польового. Збирайте її протягом усього літа, з червня по вересень. Зріжте верхню частину хвоща, залишивши близько 5 см стебла. Збирати лікарську сировину слід в ясний, сухий день.   Сушити траву слід при температурі не вище 45 °C в добре провітрюваному місці, захищеному від прямих сонячних променів.

Правильно висушена трава має світло-зелений колір, неінтенсивний, кислуватий запах і смак. Висушену лікарську сировину зберігають у герметичній тарі в темному місці. Вона зберігає свої корисні властивості до чотирьох років.

Важливі речі, які слід знати про заварювання чаю з хвоща

Для приготування лікувального чаю з хвоща польового, відварів, настоянок, настоїв тощо можна використовувати лише сушену траву. Свіжий хвощ може мати токсичну дію.  Не збирайте весняні (плодоносні) стебла польового хвоща для лікарських цілей. 

Користь чаю з хвоща для вашого здоров'я

Хвощ шорсткий

Хвощ польовий (Equisetum hyemale) – ще один вид хвоща, що зустрічається в природі в багатьох регіонах. Він віддає перевагу бідним ґрунтам, таким як піщані та гравійні ґрунти, і складає компанію таким рослинам, як верес, сосна тощо. 

Хвощ шорсткий має розгалужене стебло з конусом на кінці. Він відрізняється від наземного тим, що не має гілок.

Цей вид також культивується в декоративних цілях як прикраса саду, особливо біля водойм. Порожнисте, схоже на очерет стебло використовується для виготовлення декоративних пучків або композицій із висушених стебел.

Хвощ шорсткий — природний абразив. Його недарма називають шорстким. Його використовують для чищення горщиків, полірування дерева, кістки, металу.  Як лікарську сировину грубий кінський волос використовують рідше. Однак він також має корисні властивості, наприклад, виводить сечу.  Збір і заготівля лікарської сировини хвоща польового такі ж, як і у хвоща польового меленого.

Чим багатий хвощ польовий?

Хвощ багатий на активні речовини, корисні для здоров’я організму в цілому. Він містить флавоноїди, алкалоїди, дубильні та гіркі речовини, мінерали, смоли та вітамін С. Основні переваги хвоща обумовлені його антиоксидантами та кремнієвою кислотою, яких у пажитнику більше, ніж у будь-якій іншій рослині.

Користь чаю з хвоща для вашого здоров'я

Користь чаю з польового хвоща

Загалом, хвощ корисний для підвищення імунітету, виведення токсинів з організму та покращення метаболізму. Він також має цілющий вплив на певні ділянки тіла.

  • Він допомагає лікувати остеопороз і сприяє здоров’ю кісток. Кремнезем, що міститься в хвощі, стимулює регенерацію кісткової тканини, збільшує її щільність і перешкоджає розвитку крихкості кісток.
  • Він діє як природний сечогінний засіб. Цей ефект є однією з найважливіших причин, чому він цінується в народній медицині. 
  • Чай з хвоща можна використовувати для полегшення симптомів нетримання сечі та раптових позивів до сечовипускання.
  • Він ефективний при лікуванні шкірних захворювань і дезінфекції ран.

Чай з хвоща польового: як його готувати та вживати?

Хвощовий чай — напій, який найчастіше використовують для оздоровлення або в лікувальних цілях. Суху, сиру рослинну сировину хвоща можна заготовити самостійно або купити в спеціалізованих магазинах. В аптеках також доступні лікарські препарати хвоща у формі капсул або настоянки.

Щоб приготувати чай з хвоща, виконайте такі дії:

Візьміть 2-3 чайні ложки сухої трави хвоща і закип’ятіть 200 мл води. Накрийте кришкою і настоюйте 5-10 хвилин. Після цього процідіть чай і випийте. Рекомендується готувати свіжий чай для кожної чашки.

Пийте 1-2 чашки чаю на день, бажано після їди. Уникайте пити цей чай ввечері. Цей чай також не слід вживати більше 1 тижня, оскільки сечогінний ефект може призвести до надмірного виведення мінеральних речовин.

Користь чаю з хвоща для вашого здоров'я

Відвар хвоща польового для зовнішнього застосування

Виводить токсини і має антисептичні властивості, що робить його придатним для зовнішнього застосування у вигляді лікувальних ванн, припарок і полоскань.

Для приготування відвару вам знадобиться наступне:

  • 4 столові ложки сухої трави хвоща польового,
  • 400 мл води.

Помістіть сировину хвоща в каструлю і залийте її 200 мл окропу. Кип’ятіть ще 30 хвилин, вимкніть вогонь і залиште настоюватися ще на 10 хвилин. Потім процідіть відвар і додайте ще 200 мл кип’яченої теплої води. Цей відвар можна пити по півсклянки тричі на день після їди.

Використовуйте цей відвар зовнішньо.

  • Для промивання та дезінфекції ран, що важко загоюються, мокрих ран.
  • Для лікування шкірних захворювань, таких як екзема.
  • Припарки для полегшення болю в суглобах.
  • Детоксикаційні ванни.

Приготуйте сидячу ванну, якщо у вас інфекції сечовивідних шляхів. Помістіть 3 жмені сушеної трави хвоща в гарячу воду, зачекайте 10 хвилин і посидьте в приготованій ванні, поки вода повністю не охолоне.

Хвощ допомагає загоїти післяпологові рани

Медичні дослідження показали, що препарати для епізіотомії (розрізу промежини) з травою хвоща допомагають жінкам, які перенесли епізіотомію під час пологів. 108 жінок, які брали участь у дослідженні, використовували мазь з екстрактом хвоща польового двічі на день протягом 10 днів. Це прискорило загоєння ран і зменшило біль.

Подібного ефекту можна очікувати і від припарок та підмивань з відваром хвоща. Однак клінічних досліджень, які б це підтвердили, поки що немає.

Користь чаю з хвоща для вашого здоров'я

Хвощ польовий: перша допомога при випаданні волосся

Дослідження показують, що користь від чаю з хвоща польового включає здоров’я волосся завдяки вмісту кремнію та антиоксидантів. Зокрема, він може допомогти запобігти випадінню волосся та стимулювати його ріст.

У 3-місячному дослідженні жінки приймали по дві капсули сушеної трави хвоща щодня. Результати були однозначними: він зміцнював волосся і стимулював його ріст. 

Інші дослідження, в яких випробовувані використовували препарати з хвощем, також показали дуже схожі результати. 

Отже, якщо у вас є проблема з випадінням волосся, ви можете спробувати чай з хвоща в якості профілактики, але з невеликими інтервалами.

Побічні ефекти чаю з хвоща

Приймати препарати хвоща, в тому числі чай, можна не більше тижня. Після цього необхідно зробити перерву. Також не пийте більше 2 чашок на день.

Уникайте пити чай з хвоща, якщо ви:

  • Приймаєте антиретровірусні препарати для лікування ВІЛ.
  • У вас важкі захворювання нирок.
  • Якщо у вас алергія на нікотин (рослина містить цю речовину).
  • Якщо у вас дефіцит вітаміну В1 (тіаміну) (особливо для тих, хто зловживає алкоголем).
  • У вас цукровий діабет (хвощ може викликати гіпоглікемію).
  • У вас дефіцит калію (він може вивести з організму занадто багато калію).
  • Якщо у вас алергія на моркву.
  • Ви вагітні або годуєте грудьми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *