Skip to content

Чай Болдо: користь, побічні ефекти та способи приготування

Чай Болдо: користь, побічні ефекти та способи приготування

Peumus boldus, в народі відомий як болдо — це ароматний вічнозелений чагарник, що росте в Південній Америці, зокрема в Чилі та Перу. Він має жовтувато-зелені плоди та ніжні білі квіти. Листя болдо має сильний і пряний аромат, схожий на камфору, і широко використовується як кулінарна трава. При заварюванні в чаї болдо має м’ятний, освіжаючий і злегка гіркуватий смак.

Ми розповімо про численні переваги чаю болдо, якими ви можете насолоджуватися, а також про потенційні побічні ефекти та способи приготування, на які слід звернути увагу перед тим, як заварювати цей напій.

Переваги чаю болдо

Чай болдо має довгу історію використання як лікарська рослина, починаючи з сотень років тому, коли його почали вживати корінні жителі Чилі. Однак немає достатніх доказів, які б підтверджували безпечність та ефективність чаю болдо, тому перед його вживанням проконсультуйтеся з лікарем.

Переваги чаю болдо

1. Підвищує імунну систему

Дослідження, в якому порівнювали 13 різних лікувальних трав’яних чаїв, показало, що чай болдо має одну з найвищих антиоксидантних активностей. Антиоксиданти – це життєво важливі речовини, які захищають клітини від пошкоджень, спричинених шкідливими вільними радикалами в організмі. Дієта, багата на антиоксиданти, може уповільнити старіння і знизити ризик захворювань, включаючи хвороби серця і рак.

2. Сприяє хорошому травленню

Європейське агентство з лікарських засобів дозволяє використовувати чай болдо при диспепсії або розладі травлення, а також при легких спазмах кишківника. Дехто також використовує його для підвищення апетиту, зниження рівня глюкози в крові, полегшення метеоризму та лікування закрепів, але клінічні дослідження, що підтверджують ці твердження, обмежені. Згідно з Довідником трав і спецій, листя болдо стимулює травлення завдяки рослинній хімічній речовині болдину.

3. Підтримує здоров’я печінки та жовчного міхура

У кількох дослідженнях на тваринах листя болдо продемонструвало жовчогінні властивості, а також здатність збільшувати виділення сечі на 50%. Тому чай болдо широко рекламується як жовчогінний (стимулює секрецію жовчі) і сечогінний (сприяє виведенню сечі) засіб.  Існують також твердження, що чай болдо може лікувати камені в жовчному міхурі, нирках, інфекції сечового міхура та інші розлади, пов’язані з печінкою і жовчним міхуром.

4. Заспокоює і полегшує біль у суглобах

Згідно з хімічними дослідженнями, крім антиоксидантних властивостей, болдо має ще й протизапальні властивості. Ось чому чай болдо рекомендується при таких захворюваннях, як біль у суглобах (ревматизм) та подібних формах м’язового болю і запалення.  Він також використовувався для лікування багатьох інших захворювань, таких як застуда, вушний біль, безсоння та шкірні дефекти, але вони в основному ґрунтуються на анекдотичних твердженнях, а не на наукових доказах.

5. Сприяє схудненню

Завдяки антиоксидантним властивостям чаю болдо, він знижує токсичність в організмі і покращує метаболізм, прискорюючи вашу здатність спалювати жир. Також повідомляється, що чай болдо підтримує втрату ваги, сприяючи здоров’ю кишківника, покращуючи травлення і стимулюючи апетит.

Побічні ефекти чаю болдо

Побічні ефекти чаю болдо

Вживання чаю болдо може спричинити наступні побічні ефекти, особливо якщо його вживати надмірно або протягом тривалого часу:

  • Біль у животі, нудота, блювота;
  • Алергічні реакції всього тіла;
  • Порушення серцевого ритму;
  • Параліч, галюцинації, розлади нервової системи.

Листя болдо містить аскаридол — безбарвну, їдку і летючу олію, яка токсична для печінки, тому не рекомендується пити чай болдо щодня. Готуючи чай, переконайтеся, що всі інгредієнти не містять аскаридолів, щоб уникнути пошкодження печінки. Оскільки болдо може взаємодіяти з різними ліками, вживання чаю болдо може бути небезпечним для людей, які приймають адвіл, варфарин та інші препарати, що розріджують кров, і серцеві препарати. Також слід припинити вживати болдо щонайменше за 2 тижні до операції, щоб мінімізувати ризик кровотечі.

Чай Болдо може збільшити ризик пошкодження печінки, якщо ви приймаєте певні ліки, такі як: «Тайленол», «Зокор» та «Дифлюкан». Він також небезпечний для людей, які приймають літій.

Крім того, медичні джерела стверджують, що вам слід уникати споживання чаю болдо, якщо ви належите до однієї з наступних груп:

  • вагітні та жінки, що годують груддю;
  • маленькі діти;
  • люди, які вживають алкоголь
  • люди із заблокованими жовчними протоками, каменями в жовчному міхурі або захворюваннями печінки.

Як приготувати чай болдо

Один з найшвидших і найпростіших способів приготування чаю болдо — покласти пакетик чаю в чашку і залити його гарячою водою. Замочіть пакетик приблизно на 3-5 хвилин, щоб вивільнити весь аромат чаю. Пакетики чаю болдо можна придбати в Інтернеті, в продуктових магазинах і в магазинах здорового харчування.

Як приготувати чай болдо

Інший варіант — використовувати 2-3 цілих листочки чаю болдо. Додайте листя в каструлю з водою, нагрійте до кипіння і варіть на повільному вогні 5 хвилин. Зачекайте, поки трохи охолоне, перш ніж процідити чай і пити.

Якщо ви хочете використовувати для приготування чаю висушене і подрібнене листя болдо, виконайте наступні кроки:

  1. Додайте 1 або 2 столові ложки висушеного і подрібненого листя болдо в чашку або кухоль;
  2. Закип’ятіть воду, але дайте їй трохи охолонути, щоб трохи знизити температуру;
  3. Залийте листя болдо 8-10 унціями води;
  4. Замочіть листя на 5-15 хвилин, залежно від ваших уподобань;
  5. Перед подачею процідіть листя з чашки;

Варто зазначити, що чай болдо — це трав’яний чай без кофеїну. Щоб мінімізувати ризик ускладнень і шкідливих побічних ефектів, пийте лише одну чашку чаю болдо час від часу.

Чай болдо вже багато років використовується як традиційна фітотерапія для лікування різних захворювань – від проблем з травленням до проблем з печінкою, болю в суглобах і навіть для схуднення.

Хоча деякі дослідження вказують на те, що листя рослини болдо має антиоксидантні властивості, немає достатніх доказів того, що чай болдо ефективний при лікуванні хвороб, болю та неприємних відчуттів. Вживання чаю болдо також може викликати небажані побічні ефекти, такі як біль у шлунку, блювання, токсичність для печінки, порушення серцевого ритму та алергічні реакції, тому проконсультуйтеся з кваліфікованим медичним працівником і будьте обережні при вживанні.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *