Існує багато різних рецептів для правильного приготування чаю з гвоздикою. Люди готують напій з ароматичними інгредієнтами, такими як кориця, імбир, кардамон, апельсин або лимон. Чай з гвоздики – це ароматний тонізуючий напій, який допомагає розігрітися у холодний день і покращити ваше здоров’я. Люди високо оцінювали користь від гвоздики в чаї або самого прянощів протягом дуже довгого часу. І до цього часу вони все ще насолоджуються ним. Важливо зауважити, що ця універсальна пряність не підходить всім через свій характерний смак та властивості. Вагітним або годуючим грудьми жінкам, дітям до двох років та людям з постійно високим артеріальним тиском категорично не рекомендується вживання гвоздики через її побічні ефекти.
Гвоздика – що це?
Гвоздика – це незрілі бутони квітки дерева гвоздики. Відома як дуже ароматна пряність. Приблизно 15% складу гвоздики становлять ефірні олії. Китайці використовують цю пряність зі специфічним запахом та смаком вже 2500 років. Арабські купці привезли її до Європи ще за часів Римської імперії. Гвоздику використовують як пряність для приправлення страв. У народній та традиційній медицині та парфумерії використовують ефірні олії. З них готують чай з лікувальними властивостями та роблять настої та відвари. Найбільшу кількість гвоздики збирають в Індонезії, Занзібарі, Мадагаскарі та Індії.
Користь від чаю з гвоздикою на основі наукових досліджень
Гвоздику відомо як пряність. Мало хто знає, як можна зробити смачний чай з цих маленьких бутонів. Він здивовує вас своїм смаком, хоча гвоздика чай корисна для вашого тіла. Чай з гвоздикою є ефективним засобом від застуди, кашлю та різних запалень. Вчені провели кілька досліджень, які показали користь гвоздики для нашого організму.
Корисні речовини у гвоздиці
Гвоздика містить в собі волокна, вуглеводи, вітамін К та марганець. Це означає, що ви можете отримати корисні поживні речовини від них. Наприклад, марганець є важливим мінералом для роботи мозку та міцності кісток.
Гвоздика багата на антиоксиданти. Ці речовини зменшують оксидативний стрес, який визначає розвиток хронічних захворювань.
Вчені кажуть, що гвоздика містить евгенол. Він в п’ять разів ефективніший у припиненні оксидативного пошкодження, ніж інший потужний антиоксидант. Включення гвоздики в ваш раціон та інші продукти, багаті на антиоксиданти, може допомогти покращити ваше загальне здоров’я.
Гвоздика чай проти раку
Деякі дослідження вказують на те, що сполуки в гвоздиці можуть допомогти захиститися від раку. Це одна з найбільших переваг чаю з гвоздикою. Одне з таких досліджень було проведено в пробірці та показало, що екстракт гвоздики допоміг зупинити зростання пухлин та сприяв смерті ракових клітин.
Схожі результати були спостережені в дослідженнях на пробірці з використанням висококонцентрованого екстракту та олії гвоздики. Концентрована олія гвоздики призвела до загибелі 80% клітин раку стравоходу та викликала загибель клітин раку шийки матки. Звісно, важливо зазначити тут, що високі рівні евгенолу, що містяться в гвоздиці, токсичні, і передозування гвоздики може призвести до ураження печінки, особливо у дітей. Тому потрібні подальші дослідження для визначення того, чи можуть низькі дози гвоздики вплинути на людей із раком.
Гвоздики можуть вбивати бактерії
Гвоздика, а також чай з гвоздики, виявились мати антимікробні властивості, тобто вони можуть допомогти зупинити ріст мікроорганізмів, таких як бактерії. Одне дослідження в пробірці показало, що ефірна олія в гвоздиці успішно вбиває три типи бактерій, включаючи E. coli, які можуть призвести до серйозного отруєння їжею. Антибактеріальні властивості гвоздики можуть покращити стан орального здоров’я. Сполуки, вилучені з гвоздики, інгібують ріст бактерій, що спричиняють захворювання ясен. У дослідженні після 21 дня використання місцевого засобу з гвоздики пацієнти показали покращення стану ясен, зменшення нальоту і кількості бактерій у ротовій порожнині.
Користь від чаю з гвоздики для здоров’я печінки
Знаючи, що високі рівні евгенолу токсичні, дослідження показують, що ця сполука все ж є винятково корисною і може допомогти покращити здоров’я печінки. Одне невелике дослідження показало, що тиждень додавання евгенолу знизив рівні глутатіон-S-трансфераз (GST). Це сімейство ферментів, що беруть участь в детоксикації, часто є маркером захворювання печінки. Декілька досліджень на тваринах вказують на те, що гвоздика може покращувати функцію печінки, зменшувати запальні процеси та окисний стрес.
Може допомогти регулювати рівень цукру в крові
Дослідження показують, що гвоздику може допомогти контролювати рівень цукру в крові. Дослідження в пробірці та на тваринах вивчали вплив екстракту гвоздики та сполуки нігеріцину у гвоздиці на клітини людських м’язів та мишей з діабетом. Вони показали, що гвоздика та нігеріцин збільшують поглинання цукру з крові в клітини, збільшують виділення інсуліну та покращують роботу клітин, які виробляють інсулін.
Гвоздика зміцнює кістки
Низька маса кісток може призвести до остеопорозу, який збільшує ризик перелому кісток. Марганець є важливим для здоров’я кісток під час їх формування. Гвоздика багата на цей мінерал. Одна чайна ложка (2 г) меленої гвоздики містить стільки, скільки 55% щоденного прийому. Дослідження на тваринах показали, що прийом марганцю впродовж 12 тижнів збільшував щільність та міцність кісток. Для підтвердження корисних властивостей гвоздики потрібно проводити дослідження на людях.
Гвоздика: для лікування виразок шлунка
Дослідження показали, що сполуки в гвоздиці можуть допомогти у лікуванні виразок шлунка. Зазвичай це захворювання виникає через зниження захисного покриву шлунка, спричинене факторами, такими як стрес, інфекція або генетика. Дослідження показали, що ефірна олія в гвоздиці може збільшити вироблення шлункового слизу. Він діє як бар’єр, щоб запобігти зношуванню слизової оболонки шлунка, що спричиняє шлункові кислоти. Як Перевірити Якість Свіжої Гвоздики Чай з гвоздики потрібно робити з якісної сировини. Є один спосіб перевірити свіжість гвоздики. Коли ви додаєте якісні гвоздики до кип’ятку, вони плавають вертикально або опускаються на дно посудини. Якщо гвоздики плавають горизонтально на поверхні, їх не можна вживати.
Користь чаю з імбиру та гвоздики від простуди
Чай з імбирю та гвоздики корисний як засіб від кашлю і полегшення болю в горлі. Він також зміцнює імунну систему. Пийте його два рази на день.
Вам знадобиться:
- 1 чайна ложка чорного чаю.
- 2 гвоздики.
- 3 см свіжого імбиру.
- 50 мл молока.
- 300 мл води.
Приготування: доведіть всі інгредієнти, крім молока, до кипіння і залиште на настоїння протягом 15 хвилин. Зігрійте молоко і додайте його до чаю. Ви можете процідити чай і підсолодити його чайною ложкою меду перед вживанням.
Чай з гвоздики та кориці з лимоном та чорним перцем
Цей спеційний чай з гвоздики має корисні властивості для зниження рівня глюкози в крові і є таким же тонізуючим, як і кава. Звертайтеся до нього вранці, але уникайте вживання ввечері. Це може перешкоджати спокійному сну.
Вам знадобиться:
- 2 гвоздики.
- щіпка чорного перцю.
- 1 ст. ложка лимонного соку.
- щіпка кориці.
- 300 мл води.
Приготування:
Залийте всі інгредієнти окропом і залиште на настоюватися кілька хвилин.
Чай з гвоздики та лимоном
Ще один смачний варіант чаю з багатьма корисними властивостями – це чай з гвоздики та лимоном. Він особливо підходить, коли ви відчуваєте перші симптоми застуди.
Вам знадобиться:
- 200 мл води для сиропу.
- 500 мл окропленої води для чаю.
- 4 гвоздики.
- 1 ст. ложка цукру.
- 2 ст. ложки лимонного соку.
- 1 ст. ложка чорного чаю.
- мед за смаком.
Приготування:
Зробіть сироп з меду, цукру та води. Готуйте на малому вогні протягом 10 хвилин. Залийте чай окропом та залиште настоюватися протягом 7 хвилин. Додайте чай та лимонний сік у приготований сироп, додаючи мед. Приймайте по дві чайні ложки отриманого настою перед кожним прийомом їжі (3–4 рази на день), щоб нормалізувати рівень ліпідів у крові та зменшити ризик атеросклерозу. Продовжуйте лікування протягом двох місяців. Максимальний термін лікування не обмежений.
Вам знадобиться:
- 10 г гвоздики.
- 200 мл води.
- 200 г меду.
Приготування:
Залийте гарячу воду у гвоздики, доведіть до кипіння на малому вогні і залиште покипіти на 40 хвилин. Настій повинен охолонути до 40 градусів. Процідіть через кілька шарів марлі, додайте мед і добре перемішайте.
Можливі побічні ефекти гвоздики
Незважаючи на їх багато корисних властивостей, чай з гвоздики та спеції не підходять всім. Деяким людям краще їх уникати:
- Вагітним і годуючим жінкам.
- Дітям до двох років.
- Тим, у кого підвищений артеріальний тиск.
- Хворим на гастрит.
- З підвищеною кислотністю.
Якщо ви плануєте споживати чай з гвоздики, майте на увазі, що не слід вживати його у великих кількостях. Декілька чашок чаю з гвоздики на день буде достатньо. Звичайно, вам слід проконсультуватися з лікарем щодо використання гвоздики для медичних цілей.
Джерела:
https://www.vle.lt/straipsnis/gvazdikeliai/
https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cloves
Асоціативні фото з © Canva.