Деревій (Achillea) належить до роду складноцвітих (Asteraceae). Деревій – багаторічна трав’яниста рослина, яка є джерелом цілющих властивостей чаю з деревію. Відомо близько 115 видів. Найбільш поширений в Європі, Азії та Середземномор’ї. Більшість цих рослин ростуть на відкритих луках, схилах пагорбів і в підліску.
Листя деревію супротивне, суцільне або перисто-лопатеве. Суцвіття щитковидні, складаються з дрібних білих, жовтих або жовтих, іноді червонуватих квіток.
Лікарськими видами деревію є Achillea millefolium, Achillea moschata та Achillea alpina. Деревій, що культивується як декоративна рослина, – це Achillea millefolium, Achillea filipendulina, Achillea salicifolia та Achillea tomentosa. Кілька інших видів висівають і вирощують як декоративні рослини.
Переваги чаю з деревію
Деревій тисячоліттями використовували завдяки його природним цілющим властивостям. Наукові дослідження доводять, що народна медицина найбільше цінує в цій рослині. Деревій може допомогти в лікуванні перелічених нижче недуг.
- Зменшення запалення шкіри. Деревій діє як протизапальний та антиоксидантний засіб при нанесенні на шкіру. Рандомізоване контрольоване дослідження за участю добровольців показало, що деревій допомагає відновити подразнену шкіру.
- Зменшення симптомів дисменореї. Існують докази на користь використання деревію для полегшення болю під час менструального циклу. В одному рандомізованому контрольованому дослідженні чай з деревію зменшував біль у жінок з дисменореєю.
- Зменшення симптомів розсіяного склерозу. Рандомізоване контрольоване дослідження показало зменшення гострих нападів у людей з розсіяним склерозом, які вживали 250 мг або 500 мг чаю з деревію щодня протягом одного року. У цьому дослідженні деревій слугував додатковою терапією. Його застосовували в поєднанні з підтримуючими препаратами.
- При синдромі подразненого кишечника. Деревій іноді використовують для лікування синдрому подразненого кишечника через його спазмолітичну дію. Дослідження показали, що він може зняти спазми в м’язах кишечника.
- Для загоєння ран. Ще з часів Стародавньої Греції деревій використовували для приготування припарок та мазей для лікування ран. Одне медичне дослідження показало, що екстракти листя деревію мають протизапальні та антиоксидантні властивості, які допомагають загоєнню ран.
- Для зменшення запалення. Хоча запалення є природною реакцією організму, хронічне запалення може спричинити пошкодження клітин, тканин та органів. Дослідження показали, що екстракти деревію зменшують запалення і зволожують шкіру. Інші дослідження показують, що деревій також може зменшити запалення в печінці, що може допомогти в лікуванні неалкогольної жирової хвороби печінки. Деревій також успішно бореться з лихоманкою.
Переваги чаю з деревію для мозку
Деревій полегшує симптоми деяких захворювань мозку, таких як хвороба Альцгеймера, Паркінсона та енцефаломієліт. (Енцефаломієліт – це запалення головного та спинного мозку, спричинене вірусною інфекцією). Крім того, дослідження виявили, що антиоксиданти деревію мають протисудомну дію, що робить його перспективним засобом для лікування людей з епілепсією.
Флавоноїди та алкалоїди, що містяться в чаї з деревію, можуть полегшити симптоми депресії та тривоги. Дослідження показали, що алкалоїди рослинного походження, які містяться в чаї з деревію, зменшують вивільнення кортикостерону – гормону, рівень якого підвищується під час хронічного стресу.
Як приготувати чай з деревію
Іноді деревій входить до складу чайних сумішей від різних недуг. Такі чаї можна купити в магазинах або аптеках, де чай зазвичай продається в готових пакетиках. Однак, залежно від самопочуття та характеру захворювання, ви можете самостійно комбінувати деревій з іншими цілющими травами.
Класичний чай з деревію
Цей злегка гіркуватий класичний чай з деревію покращує травлення і допомагає боротися із застудою. Він також може допомогти при таких проблемах, як лупа, свербіж шкіри голови, жирна шкіра голови, випадіння волосся або сивина, якщо випивати принаймні чашку цього чаю щодня.
Візьміть 1 чайну ложку сушеного або свіжого деревію, залийте 200-250 мл окропу і залиште настоюватися щонайменше на 10 хвилин. Коли чай охолоне, процідіть його і приправте шматочком лимона та чайною ложкою меду.
Жарознижувальний чай з деревію
Це циганський рецепт чаю, який передається з покоління в покоління вже кілька століть. Чай, приготований за цим рецептом, ефективно знижує температуру. Пийте 1/2 склянки (близько 100 мл) кожні 30 хвилин у разі високої температури. Коли ви почнете потіти, зменшіть кількість чаю до 1/2 склянки щогодини і пийте, поки жар не спаде.
Вам знадобиться
- 1,5-літрова ємність для заварювання чаю;
- 1 л окропу;
- 2 чайні ложки квіток бузини;
- 2 чайні ложки листя м’яти перцевої;
- 1 чайна ложка квіток і листя деревію.
Покладіть усі трави в 1,5-літрову ємність і залийте окропом. Залиште на 30-45 хвилин, щоб добре просочилися.
Чай з солодки, імбиру та деревію
Цей смачний чай з деревію, з цілющими властивостями солодки та імбиру, підходить для лікування застуди та лихоманки. Солодка особливо корисна при респіраторних захворюваннях, тоді як деревій та імбир сприятливо впливають на пітливість.
Вам знадобиться
- Чашка чаю;
- 1 ст.л. подрібненого свіжого листя або квітів деревію;
- ½ чайної ложки меленого кореня солодки;
- ½ чайної ложки очищеного і натертого свіжого імбиру;
- 200-250 мл окропу.
Змішайте деревій, солодку та імбир у каструлі та залийте окропом. Накрийте кришкою і дайте настоятися 3-5 хвилин. Перед вживанням можна процідити.
ВАЖЛИВО! Якщо у вас підвищений кров’яний тиск, готуйте чай без солодки.
Чай з деревію та м’яти
Цей чай з деревію і м’яти, який приймають по одній чашці на день протягом місяця, може допомогти відновити і відрегулювати менструальний цикл. Він також може допомогти при нудоті; пийте чай маленькими ковтками, поки не полегшиться.
Вам знадобиться
- Чашка для чаю;
- 1 гілочка деревію (сушена або свіжа);
- 1 чайна ложка м’яти перцевої або м’яти перцевої (сушеної або свіжої);
- ½ чайної ложки кореня солодки (за бажанням);
- 250 мл води.
Покладіть всі інгредієнти в каструлю і залийте окропом. Накрийте чай кришкою і залиште на 20 хвилин. Перед вживанням можна процідити.
Прохолодний чай з листя малини та деревію
Чай з деревію та листя малини може допомогти при діареї.
Вам знадобиться
- 2 чайні ложки сушеного листя малини
- 1 чайна ложка сушеного деревію;
- 200 мл окропу
- кілька крупинок морської солі;
- 2-3 кубики льоду.
Покладіть малину і деревій у каструлю, залийте окропом і залиште на 15 хвилин. Процідіть чай, посоліть і додайте кубики льоду. Перемішуємо, поки лід не розтане. Чай має бути кімнатної температури або трохи прохолоднішим.
ВАЖЛИВО! Не пийте цей чай, якщо ви приймаєте діуретики або препарати, що розріджують кров.
Переваги олії деревію
Олія деревію може бути корисною.
- Для волосся. Використання олії деревію допоможе вам мати здорове та красиве волосся. Якщо у вас жирна шкіра голови, додайте 15 крапель олії деревію в теплу воду і промийте волосся теплою водою. Це збереже ваше волосся здоровим і позбавить його від надлишку жиру. Це також запобігає появі посічених кінчиків і додає волоссю об’єму.
- Для шкіри. Деревій має активні протизапальні властивості, які прискорюють загоєння шкіри та зменшують зморшки. Кілька крапель олії на чисту шкіру забезпечують чудове зволоження і можуть захистити від бактеріальних інфекцій. Вона також може запобігти появі висипань та акне.
Як приготувати олію деревію
Вам знадобиться
- 1,5 л банка;
- 1 літр якісної оливкової олії;
- 2 склянки (400 мл) сушеного деревію;
- 2-3 столові ложки сушеного розмарину (не обов’язково, але він надає деревію характерний аромат і підсилює його корисні властивості).
Покладіть розмарин і деревій у банку і залийте олією. Поставте банку в темне місце і зберігайте при кімнатній температурі. Регулярно струшуйте її. Через 3-4 тижні процідіть олію та використовуйте її.
Збирання деревію
Деревій цвіте в період з липня по жовтень. Збирати його бажано в сонячну погоду. У цей час вони містять найвищу концентрацію ефірних олій.
Збираючи деревій для лікарських цілей, зрізайте його довжиною близько 15 см разом із суцвіттям. Збирайте також листя для приготування чаю.
Як і всі трави, сушіть зібраний деревій у добре провітрюваному приміщенні, захищеному від прямих сонячних променів. Можна також сушити в духовці, але при температурі не вище 40 °C. Висушений деревій слід зберігати в тканинному мішечку до 2 років.
Побічні ефекти чаю з деревію
Чай з деревію не рекомендується вживати у наступних випадках:
- Дітям до 6 років
- Вагітним та жінкам, що годують груддю
- Якщо у вас низький кров’яний тиск
- Людям, схильним до алергії. Якщо у вас алергія на хризантему, ромашку або календулу, у вас також може бути алергія на деревій. Ці рослини належать до одного роду складноцвітих.
Навіть абсолютно здоровим людям не варто часто пити чай з деревію. Напій принесе користь, якщо пити його не частіше двох разів на день протягом тижня. Після цього зробіть перерву мінімум на 10 днів.
ВАЖЛИВО! Перед тим, як приймати чай з деревію для лікування, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.