Лимонник (Cymbopogon) — рослина родом зі Шрі-Ланки та Південної Індії, яка росте в багатьох частинах світу. Його стебла є поширеним інгредієнтом в азіатській кухні. Але чай – одне з найпопулярніших його застосувань. Чи знали ви, що чай з лимонника століттями використовувався в Азії для лікування розладів травлення, підвищення імунітету та поліпшення загального самопочуття? І це ще не все – він має протизапальні властивості, може допомогти вам схуднути або навіть покращити стан шкіри та волосся! І це ще не всі переваги чаю з лимонної трави: спробуйте його у поєднанні з імбиром, і ви отримаєте ще більше користі.
З чого роблять чай з лимонника, який він на смак?
Чай з лимонника можна приготувати зі свіжого або сушеного зеленого листя, білих стебел або коренів. Цей чай має м’яку солодкість, свіжість і злегка лимонний смак. Він не має гострих або гірких ноток лимонів. Чай має блідо-жовтий колір і відтінок лимона в ароматі.
Чай з лимонника може допомогти вашому травленню
Чай з лимонної трави — відомий домашній засіб від розладів шлунку та спазмів. Цей напій допомагає заспокоїти травний тракт, забезпечуючи ефективне розщеплення та засвоєння поживних речовин. Він захищає слизову оболонку шлунка від впливу аспірину та етанолу. Якщо ви полюбляєте відвідувати азійські ресторани, то, мабуть, не дивно, що там завжди пропонують чай з лимонника після їжі. Давайте почнемо Новий рік з нових звичок або більш здорового способу життя. Чай з лимонної трави може стати чудовим вибором для вашої дієти.
Лимонник має сечогінні властивості, які полегшують виведення надлишку води і натрію з організму, допомагаючи зменшити здуття живота і затримку рідини. Він допомагає боротися з набряками, печінковою та серцевою недостатністю.
Які переваги чаю з лимонника?
Ось ще кілька переваг чаю з лимонної трави, якими ви можете насолодитися:
- Протизапальний. Хронічне запалення є поширеним симптомом багатьох серйозних проблем зі здоров’ям, від артриту до серцевих захворювань та інсульту. Компоненти чаю з лимонної трави мають такі корисні властивості, як цитраль і гераніал. Вони можуть зменшити запалення і полегшити пов’язані з ним ускладнення.
- Знижує рівень холестерину в крові. Регулярне вживання лимонника пов’язане зі зниженням рівня поганого холестерину. Ця речовина знижує ризик серцево-судинних захворювань, інфарктів та інсультів.
- Допомагає схуднути. Чай з лимонника може прискорити метаболізм і допомогти позбутися небажаних кілограмів. Це природний сечогінний засіб. Це означає, що він допомагає виводити зайву воду з організму. А це подвійна користь!
- Зменшує тривожність. Деякі люди використовують аромат лемонграсу або його ефірну олію для зменшення тривожності. Лимонник має заспокійливі властивості і може допомогти вам розслабитися. Чай має схожий ефект.
- Він допомагає запобігти захворюванням ротової порожнини. Антимікробні сполуки, що містяться в лимоннику, можуть пригнічувати ріст шкідливих бактерій у ротовій порожнині, допомагаючи запобігти карієсу та захворюванням ясен.
Лимонник для шкіри та волосся
Це може здивувати, але лимонник може стати вашим шляхом до чистої шкіри та довгого волосся! Лимонна трава має антибактеріальні та протигрибкові властивості, що робить її чудовим засобом для очищення. Якщо ви хочете спробувати щось інше, окрім чаю, змішайте кілька крапель олії лимонної трави з іншою олією, наприклад, кокосовою або оливковою, і нанесіть її на шкіру або волосся. Через півгодини насолоджуйтеся результатами!
Класичний чай з лимонником
Це практично ідеальний ранковий чай, але ви можете насолоджуватися його насиченим, але м’яким смаком у будь-який час дня. У цьому рецепті лимонник поєднується з чорним чаєм, створюючи міцну та пікантну суміш, наповнену лимонною солодкістю. Солодкий смак лимонної трави та міцність насиченого чорного чаю створюють чудовий напій, який піднімає настрій та заряджає енергією на цілий день.
Інгредієнти
- 1 склянка води
- 0,5 чайної ложки сушеного лимонника
- 0,5 чайної ложки чорного чаю (наприклад, Дарджилінг)
- цукор або мед (за смаком)
Налийте в чайник чашку води, додайте цукор і доведіть до кипіння. Потім покладіть чорний чай і лемонграс. Знову закип’ятіть. Зменшіть вогонь і кип’ятіть 3 хвилини. Вимкніть плиту та процідіть чай у чашку. Тепер ви можете насолоджуватися свіжим, ароматним напоєм.
Переваги чаю з лемонграсу та імбиру
Користь імбирного чаю з лемонграсу: це поєднання заспокоїть організм і порадує ніжним смаком. Зимовий аромат імбиру та освіжаюча солодкість лемонграсу чудово поєднуються із зеленим чаєм. Цей чай стане ідеальною заспокійливою перервою в напруженому дні.
Інгредієнти
- 1 склянка води
- 0,5 ч. л. сушеного лимонника
- 0,5 чайної ложки зеленого чаю
- шматочок імбиру
- цукор або мед (за смаком)
Покладіть лимонник, зелений чай та імбир у заварник. Залийте все окропом і дайте настоятися близько 3 хвилин. Якщо хочете процідити чай, додайте мед або цукор. Насолоджуйтесь!
Зробіть чайні пакетики з лемонграсу власноруч
Замість того, щоб заварювати свіжий лимонник, зробіть чайні пакетики з сушеного або свіжого лимонника, вирощеного в домашніх умовах. Спочатку наріжте і висушіть зелене листя лимонника або подрібніть сушений лимонник. Потім візьміть порожні пакетики з-під чаю і додайте в них лимонник. Чим дрібніше лимонник, тим краще. На цьому ваш чай готовий. Як завжди, покладіть пакетик чаю в чашку і залийте його окропом. Настоюйте близько 5 хвилин, вийміть пакетик і насолоджуйтеся.
Скільки чашок чаю з лимонником можна пити?
Хоча помірне споживання чаю з лимонної трави зазвичай вважається безпечним. Передозування чаю може викликати біль у шлунку або розлад. Найкраще пити 1-3 чашки на день. Це допоможе уникнути будь-яких побічних ефектів.
Коли слід пити чай з лимонника?
Коли завгодно! Дощовий або холодний день – найкращий час, щоб випити свіжозаварену чашку чаю з лимонником. Він допомагає розслабитися і зігрітися після довгого дня. В Індії, наприклад, чай з лимонної трави п’ють у сезон дощів, зазвичай ввечері після їжі, щоб полегшити травлення і допомогти швидше заснути.
Чи може чай з лимонника мати побічні ефекти?
Лимонник зазвичай вважається безпечним, якщо не перевищувати рекомендовану добову норму споживання. В іншому випадку ви можете відчути запаморочення, підвищений голод, сухість у роті, прискорене сечовипускання або втому. У деяких людей може бути алергія на лимонник. Зверніться до лікаря, якщо ви відчуваєте симптоми алергічної реакції, такі як висип, свербіж, утруднене дихання або прискорене серцебиття.
Однак вам не слід пити чай з лимонника, якщо ви
- вагітні
- приймаєте сечогінні препарати, що відпускаються за рецептом
- маєте низький пульс
- діагностовано дефіцит калію.
Лимонник у кулінарії
Лимонна трава — основний інгредієнт кухні Південно-Східної Азії, зокрема тайської та в’єтнамської. Вона чудово підходить для супів, салатів і м’яса, приготованого на грилі, надаючи йому цитрусового смаку. Свіже зовнішнє листя також можна сушити або подрібнювати і використовувати в коктейлях.
Як приготувати?
Перед тим, як готувати з лемонграсом, дрібно наріжте, подрібніть або розчавіть його. Спочатку видаліть жорстке зовнішнє листя, щоб у вас залишилося лише бліде, м’ясисте стебло трави. Листя викиньте. Видаліть ножем нижню цибулину. Відріжте приблизно 2 см від нижньої частини стебла і викиньте коріння. З нижнього кінця, звідки ви щойно вийняли цибулину, тонко наріжте лимонну траву, поки не дійдете до зеленої частини, приблизно на 1/3 висоти стебла. Верхню частину стебла можна залишити для ароматизації супів. Нижню частину стебла подрібніть товкачем або толкушкою до однорідної маси. Додайте цю масу в соуси, супи, маринади або туди, куди ви вважаєте за потрібне. Використовуйте негайно або зберігайте в холодильнику чи морозильній камері.