Чай з листя чорниці — смачний лікарський чай. Він унікальний своїми фармацевтичними та лікувальними властивостями, м’яким смаком і тонким ароматом. Чай з листя чорниці ідеально підходить для тих, хто хоче зігрітися в холодну зимову пору та насолодитися чашкою ароматного чаю. Він також є потужною допомогою для полегшення болю в горлі або підвищення імунітету.
Як вирощують чорницю та де вона росте
Звичайно, листя чорниці росте на кущах чорниці. Чорниця (Rubus) – колючий кущ з дворічними, дерев’яними, шиповитими стеблами. Листя складне, зазвичай з трьох листочків. Квіти чорниці білі, іноді рожеві або червоні. Вони подвійні, зібрані в суцвіття. Плід – ягода чорниці. В ягоді є багато дрібних кісточок.
Усі частини чорниці мають лікувальні та харчові властивості. Чай з кореня чорниці допомагає полегшити біль під час пологів. Сік з ягід використовували для зменшення коліків в животі. Люди також жували листя від зубного болю.
Чорниця росте в вологих місцях, таких як ліси, береги рік, береги озер та на узбіччі доріг. Зони вирощування чорниці в останні роки зменшуються та заміщуються сільськогосподарськими угіддями, руйнуванням лісів тощо. Якщо у вас є можливість, культивувати цей лікувальний кущ самостійно, це буде набагато простіше. Чорниця – невимоглива культура, що швидко та легко розмножується. Якщо ви вирощуєте чорницю, ви завжди зможете збирати її листя для приготування чаю.
Як підготувати сировину
Звичайно, ви можете заварювати чай з листя чорниці зі свіжих або заморожених листя. Проте набагато зручніше мати сушене листя чорниці. Свіже листя чорниці не росте взимку, коли нам найбільше потрібні цілющі чаї.
Люди використовують сушене або ферментоване листя чорниці. Рекомендується збирати листя під час цвітіння кущів. Будьте обережні, оскільки листя чорниці має шипи, подібні до стебел. Вони не такі гострі, але все ж досить колючі. Ви можете збирати листя в рукавичках. Це також захистить вас від гострих шипів на стеблі. Збирайте тільки здорові, красиві листя, які вільні від хвороб або шкідників.
Як правильно висушити листя чорниці
Покладіть зібрані листя на чисту тканину або папір (також підійде газета) і залиште їх на добре провітрюваному місці, захищеному від прямого сонячного світла і залиште їх сушитися. Перевертайте листя час від часу, щоб переконатися в їх сушінні.
Покладіть сушене листя в паперовий або лляний мішок, зав’яжіть їх і зберігайте в прохолодному, добре провітрюваному приміщенні. Сушене листя чорниці залишається придатним для використання протягом 1–2 років.
Ферментований чай з листя чорниці
Ферментація визначає, чи містять листя чорниці більше лікувальних властивостей, вітамінів та мінералів, ніж сушені. Це тривалий процес і потребує додаткового терпіння, але ферментоване листя чорниці розкриє ще більш насичений смак та аромат.
Процес ферментації:
- Зібрати листя чорниці, слегка висушити їх до того, як вони ледь не в’януть, або помістити їх у морозильну камеру на деякий час.
- Сплести листя, потерти їх між долонями. Ключ до цього кроку – розкласти структуру листя чорниці і видавити сік.
- Сплести, стиснути потерті листя і покласти їх у банку. Віджимайте листя тісно, щоб уникнути потрапляння повітря. Закрийте банки і поставте їх догори дном в теплому місці. Дуже підходить скляний балкон, облаштований на літо.
- Тримайте банки в теплі протягом 1–3 днів. Після цього розташуйте, щоб сушити ферментоване листя. Важливо розпушити кожен листок, щоб не залишилися зігнуті, липкі екземпляри.
- Покладіть сушене листя чорниці в герметичний глиняний або скляний контейнер. Зберігайте їх в темному, прохолодному місці, захищеному від прямого сонця і вологості.
- Рекомендується споживати ферментований чай лише через кілька місяців. Він буде більш ароматичним, насиченим та ефективним.
Порада: Спробуйте ферментацію з іншими рослинами, такими як малина, смородина, полуниця, вишня, чорниця і т. д.
Корисні властивості чаю з листя чорниці
Чай з листя чорниці використовується з давніх часів для зміцнення організму, заспокоєння нервової системи, покращення роботи кишечника та полегшення симптомів клімаксу. Його також використовували для лікування різних захворювань ротової порожнини та ясен, зубних болів, навіть анемії.
Які ще переваги має чай з чорниці
- Чай з листя чорниці часто використовується для зупинення діареї та полегшення болю в животі. Він також покращує травлення та нормалізує функцію кишечника.
- Листя чорниці має протизапальні властивості, тому воно корисне для полегшення болю в горлі та захворювань ясен. Його можна використовувати як розчин для полоскання рота. Він буде ще ефективнішим, якщо змішати з чаєм з шавлії.
- Подібно до листя малини, листя чорниці має протизапальні властивості і може використовуватися для зниження температури тіла.
- Дослідження підтвердили ефективність сполук у чаї з листя чорниці проти бактерій H. pylori. Ці бактерії відповідальні за багато захворювань шлунка.
- Протибактеріальна дія чаю з листя чорниці допомагає боротися з захворюваннями нирок та сечовивідних шляхів.
- Чай з листя чорниці має заспокійливу дію, що робить його відмінним засобом для безсоння. Він також може полегшити симптоми захворювань, таких як істерія та невроз.
- Він незамінний для жіночого благополуччя. Чай з листя чорниці корисний для полегшення симптомів клімаксу і особливо добре регулює припливи. Він також полегшує біль, спричинений менструацією.
- Зовнішньо чай з листя чорниці використовується як засіб для вмивання обличчя для тонізування, підтягнення, освітлення та омолодження шкіри. Його також можна використовувати як обгортку для роздратованої, пошкодженої шкіри. Це відмінний засіб для швидшого загоєння ран.
Побічні ефекти
Чай з листя чорниці безпечний для всіх людей. Однак перед використанням його в лікувальних цілях спершу проконсультуйтесь з лікарем.
Не рекомендується вживати чай з листя чорниці протягом перших трьох місяців вагітності. Вагітним жінкам, годуючим матерям та дітям слід проконсультуватися з лікарем щодо подальшого вживання.
Чай з чорниці може шкодити здоров’ю шлунка та печінки при великих кількостях. Його таніни можуть спричинити нудоту або навіть блювоту. Молоко є чудовим засобом протидії танінам, тому ви можете спробувати чай з листя чорниці з додаванням краплі молока.
Хоча немає достатньо надійних даних, вважається, що великі кількості чаю з листя чорниці можуть спричинити надмірну розслабленість м’язів сечового міхура. Людям із проблемами інконтиненції слід вживати його з обережністю.
Як його приготувати
Якщо ви вже підготували або придбали сировину для чаю з листя чорниці, приготувати цей чай дуже просто і швидко. Та ми можемо насолодитися чудовим ароматом чорниць і характерним, ніжним смаком чаю.
Інгредієнти:
- 1 ч.л. листя чорниці.
- одина склянка води.
Приготування: залити листя чорниці окропом, накрити і залишити на 4-5 хвилин. Процідити. За бажанням, підсолодити медом. Пити гарячим. Вживати 1–2 склянки на день.
Порада: Ви можете підвищити лікувальний ефект чаю. Просто змішайте листя чорниці з іншими лікарськими травами або листям. Листя чорниці добре поєднується з листям малини, м’яті, лимонної м’яти, лимонного бальзаму, тим’яну та шавлією. Додавання кількох чорниць у чай зробить його ще ароматнішим та смачнішим.
Корисні властивості чаю з листя чорниці
Чай з листя чорниці не призначений для приємного чаювання в холодний час. Ви п’єте його для зцілення тіла, тому споживайте з відповідальністю. Цей чай зміцнює організм, підвищує імунітет, виводить токсини та очищає організм.
Інгредієнти:
- 1 ст. л. листя чорниці;
- 1 склянка води.
Приготування: залити листя чорниці киплячою водою і залишити на настоянку протягом 4 годин. Процідити.
Вживання: приймати по 0,5 склянки 3–4 рази на день за 20–30 хвилин до їжі.
Чай з листя чорниці для кровотеч з ясен
Чай з листя чорниці ідеально підходить для щоденної гігієни ротової порожнини замість місткового розчину. Він природний, безалкогольний, і працює так само ефективно. Або можливо навіть ефективніше. Також підходить для дітей. Змішайте листя чорниці з листям шавлії для ще сильнішого ефекту. Використовуйте цей чай як містковий розчин або полоскайте ротову порожнину при болючому горлі.
Інгредієнти:
- 1 ст. л. листя чорниці;
- 2 склянки води.
Приготування: залити листя чорниці окропом, накрити і залишити на настоюватися протягом години. Процідити. Полоскайте рот двічі на день. Обов’язково полоскайте рот перед сном.
Чай з листя чорниці є унікальним не лише за смаком і ароматом, але і за лікувальними властивостями. Це відмінний антибактеріальний та протизапальний засіб. Насолоджуйтесь ним з помірністю та відповідальністю!
Джерела:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814613010029
https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf980145d
https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf010653e
https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/blueberry-tea.html
https://halmiratea.com/2021/01/09/1753/
Асоціативні фото з © Canva.