Екзотична рослина пасифлора може прикрасити ваш сад, даруючи насолоду очам і радість душі. Пасифлора може додати колір (буквально й образно) до вашої їжі. Ця рослина також може поліпшити ваше здоров’я, особливо емоційний стан. Чай з пасифлори може стати ключем для тих, хто шукає емоційного спокою та тих, хто має проблеми з безсонням.
Що таке Пасифлора
Пасифлора (Passiflora) – це ліана, що росте в тропічних лісах Центральної та Південної Америки, Австралії, Нової Зеландії, Африки та Азії, за винятком Європи. Вона була привезена в Європу в 16-му столітті як одна з реліктов завоювання Нового Світу. Відомо понад 500 видів цієї рослини. Пасифлори можуть рости як трав’янисті ліани, які обгортаються навколо стовбурів дерев, або їхні стебла можуть бути дерев’яними. Усі види пасифлори є вражаюче красивими рослинами з великими, перистими (3 або 5-частинними), яскраво-зеленими листям та екзотично красивими квітами. Всі пасифлори дозрівають в соковиті ягоди. Лише близько 60 видів придатні для споживання.
Деякі види пасифлори, крім того, що вони красиві та дають їстівний плід, мають лікарські властивості. Ці останні якості призвели до включення пасифлори до народної медицини.
Пасифлора: красива рослина та лікарська трава
Не дивно, що саме американські індіанці були першими, хто взявся за лікувальні властивості пасифлори. Корінні народи Центральної та Південної Америки використовували пасифлору як заспокійливий засіб для полегшення емоційної напруги та допомоги у засипанні. До сьогоднішнього часу пасифлора залишається дуже цінною в народній медицині через свої властивості.
Рожево-квіткова пасифлора (Passiflora incarnata), часто називана мейпоп або фіолетова пасифлора, має лікувальні властивості. У цього виду пасифлори є трилисткові листки. Вона формує одиночні, складні, червоно-сині, ароматні квіти діаметром 7-9 см. З неї росте їстівний, середнього розміру, зелений плід. Зазвичай для чаю з пасифлори використовується вся надземна частина рослини (листя, стебла та квіти). Збирайте сировину для лікарського чаю, коли рослина починає цвісти. Розмелюйте і висушуйте траву пасифлори, щоб отримати чай, який має заспокійливий, розслаблюючий та транквілізуючий ефект на нервову систему.
Корисні властивості фіолетової пасифлори
Мейпоп містить ціаногенні глікозиди, флавоноїди (апігенін, рутин), алкалоїди, сапанарін та фітостероли. Ці активні інгредієнти надають рослині лікарські властивості. Народна медицина використовувала цю рослину століттями. Проте що говорить клінічне дослідження про її корисність для здоров’я?
“Phytotherapy Research” (2011) опублікував дослідження, в якому учасники з легкими порушеннями сну протягом семи днів щоденно пили чай з пасифлори. Вони повідомили, що якість сну покращилася. Попередні дослідження вказують на те, що пасифлора може допомагати зменшувати безсоння і тривожність. Це тому, що речовини в рослині підвищують рівень гамма-амінобутанової кислоти (GABA) в мозку. GABA – це природна амінокислота, яка зменшує активність центральної нервової системи. Це призводить до розслабленості тіла, покращеного настрою, можливого полегшення болю та покращення якості сну.
Надійні дослідження також показали, що пасифлора досить ефективна в зменшенні симптомів розладу загальної тривожності. Крім того, вона має менше побічних ефектів порівняно з ліками на рецепт. Дослідники вивчали заспокійливий ефект пасифлори на тривожність, спричинену страхом. Два фокусні групи, в яких були люди зі страхом і тривожністю перед операцією, показали обнадійливі результати. Пацієнти, які пили чай з пасифлори, відчували менше тривоги, ніж ті, хто приймав плацебо.
Чай з пасифлори: легко приготувати
Приготування чаю з пасифлори, як і більшості інших трав’яних чаїв: заварюйте його гарячою водою. Люди описують чай з пасифлори як м’який на смак з земляними прянощами. До нього підходить пити з медом, що підкреслює квіткові нотки.
Використовуйте наступні пропорції інгредієнтів для приготування чашки чаю:
- дві чайні ложки (або 2 г) сушеної трави пасифлори,
- одна чаша (приблизно 250 мл) води.
Заварюйте чай у чашці. Потім налийте на блюдце протягом 6-8 хвилин, процідіть і пийте. Альтернативно, варіть його на слабкому вогні протягом приблизно 10-15 хвилин, і ви отримаєте більш концентрований чай.
Пийте перед сном. Якщо ви п’єте по одній чашці щоденно, результати повинні бути помітні через сім днів.
Варіації чаю з пасифлори
Ви можете змішувати чай з травою пасифлори з іншими травами з заспокійливим ефектом. Це надає різноманітних смаків і покращує терапевтичний ефект.
Для покращення якості сну використовуйте суміш пасифлори з ромашкою або коренем валеріани. Пасифлора також пом’якшує неприємний смак і запах чаю з валеріани. Це може врятувати тих, хто важко сприймає валеріану.
Чай з пасифлори та лимонної меліси є корисним заспокійливим. Ця комбінація створює легкий цитрусовий смак – тонік для настрою.
Чай з листя малини та пасифлори для полегшення менструальних болей
Народні засоби можуть допомогти вам відчувати себе краще, якщо у вас болючі періоди. Тому чай з пасифлори та листя малини – це варіант.
Для чаю вам знадобиться:
- Рівні частини по 1 чайні ложці сушеної трави пасифлори і сушених листя малини:
- Одна стандартна чаша (приблизно 250-300 мл) води.
Покладіть чайні листя в чашку для заварювання чаю і наповніть її окропом водою. Залиште на 20 хвилин, процідіть і пийте. Пийте цей чай кілька разів на день, залежно від рівня болю.
Чай з пасифлори: корисний продукт для здоров’я
Принаймні 60 видів пасифлори дають їстівний плід. Ви можете їсти поживні насіння та м’якоть всередині, за винятком шкірки. Плід пасифлори містить велику кількість вітамінів A і C, кальцію, калію, магнію, заліза, фосфору, ніацину та вітаміну B6. М’якоть плоду пасифлори багата клітковиною, цінним компонентом будь-якої дієти для регулювання травлення та підтримання здоров’я кишечника. Пасифлора має низький глікемічний індекс (ГІ). Рекомендується для людей з діабетом. Крім того, споживання пасифлори може допомогти контролювати високий кров’яний тиск.
Побічні ефекти чаю з пасифлори
Пасифлора, як і більшість інших лікарських рослин, може викликати побічні ефекти. Ризик їх виникнення зростає при передозуванні чаю з пасифлори.
Дослідження показали, що щоденне вживання 800 мг сушеної трави пасифлори може призводити до сонливості, некоординованого руху (атаоксії) та дезорієнтації. З іншого боку, доза в 3,5 г на день екстракту пасифлори є небезпечною та може викликати негативні побічні ефекти.
Не приймайте пасифлору разом із снодійними, або проконсультуйтеся з лікарем перед вживанням цієї комбінації вперше. Не вживайте пасифлору під час вагітності, оскільки вона може викликати скорочення матки. Недостатньо даних щодо того, чи безпечно вживати пасифлору під час годування груддю. Таким чином, для захисту малюка не рекомендується вживання чаю з пасифлори годуючим жінкам.