Розмарин, мабуть, знайомий кожному. Ми знаємо, що це рослина теплого клімату, яка найтісніше асоціюється з середземноморською кухнею і використовується в кулінарії. Але чи замислювалися ви коли-небудь, що з гілочок розмарину можна приготувати чашку ароматного чаю? Чай з розмарином приносить користь нашому організму.
Цілющі властивості розмарину
Розмарин має сильні антиоксидантні властивості. Це пов’язано з хімічними сполуками, присутніми в цій рослині – флавоноїдами, терпенами, фенольною кислотою тощо – які є потужними антиоксидантами. Саме тому розмарин позитивно впливає на весь організм, підвищує імунітет, бореться з вільними радикалами, має протизапальні та антимікробні властивості.
Окрім користі чаю з розмарином для загального стану здоров’я, ця рослина також може бути ефективним засобом для лікування конкретних захворювань. Розмарин є чудовим джерелом для виробництва розмаринової олії та ефірної олії розмарину.
Переваги розмаринового чаю
Вживання розмаринового чаю може підвищити імунітет, поліпшити травлення, стимулювати роботу мозку, контролювати симптоми стресу і тривоги, а також зменшити головний біль. Цей чай лікує певні стани та захворювання.
- Дослідження показали, що сполуки, які містяться в чаї з розмарином, можуть знижувати рівень цукру в крові і збільшувати засвоєння глюкози. Це важливо для людей з діабетом, які стежать за рівнем цукру в крові.
- Розмариновий напій діє як природний сечогінний засіб. Він може допомогти вивести токсини з організму у випадках затримки рідини в організмі.
- Розмариновий чай може поліпшити роботу печінки і зменшити головний біль, викликаний надмірним споживанням жирної їжі.
- Цей чай варто пити після операції. Розмарин має антитромбоцитарну дію і може покращити кровообіг та запобігти утворенню тромбів.
- Сполуки, що містяться в чаї з розмарином, можуть допомогти зменшити прогресування і тяжкість таких захворювань, як катаракта і вікова дегенерація жовтої плями.
- Чай з розмарином допомагає запобігти негативним наслідкам старіння мозку, таким як хвороба Альцгеймера.
- Цей напій може поліпшити настрій і пам’ять.
Приготування та дозування розмаринового чаю
Ви можете приготувати чай як зі свіжого розмарину, вирощеного в домашніх умовах, так і з сушеного розмарину. Однак свіжий розмарин має кращий терапевтичний потенціал через вищу концентрацію ефірних олій. Пам’ятайте, що свіжий розмарин має м’якший аромат, ніж сушений. Тому для найкращого чайного ефекту та аромату краще використовувати свіжий розмарин для чаю.
Для приготування розмаринового чаю потрібні два інгредієнти: вода і розмарин. Процес приготування чаю складається з чотирьох основних етапів, де
- Закип’ятіть приблизно 300 мл води.
- Помістіть 1 чайну ложку листя розмарину в чайну миску. І залийте їх водою.
- Настоюйте 5-10 хвилин, залежно від того, яку концентрацію чаю ви хочете отримати.
- Проціджуємо чай і наливаємо його в чашку. За бажанням можете підсолодити його медом або сиропом агави.
Пийте розмариновий чай відразу після обіду або вечері, оскільки він сприяє травленню і знижує кислотність і газоутворення. Якщо розмариновий чай став одним з ваших улюблених і ви не уявляєте свого дня без нього, не забувайте робити 1-місячну перерву через 3 місяці.
Розмариновий чай любить імпровізацію
Розмарин у чаї насолоджується компанією інших ароматів. Ви можете сміливо експериментувати з різними інгредієнтами і створювати найнесподіваніші смакові комбінації, готуючи чай з розмарином. Шансів зіпсувати цей чай мало.
- Заваріть розмариновий чай з молоком (звичайним або на рослинній основі) і насолоджуйтеся кремовою консистенцією напою.
- Додайте до чаю паличку кориці, якщо на вулиці спекотний день.
- Використовуйте гілочку чебрецю разом з розмарином, щоб посилити цілющі властивості чаю.
- Додайте в чашку розмаринового чаю тертий імбир – це зігріє і зміцнить ваш організм.
Подумайте, що б ви хотіли спробувати і продовжити цей список.
Чайний коктейль з розмарином
Інгредієнти:
- 1-2 чайні ложки листя розмарину,
- 1 невеликий шматочок тертого свіжого імбиру,
- 10 виноградин без шкірки та кісточок,
- 200 мл води.
Спосіб приготування:
Покладіть розмарин та імбир у посуд для заварювання чаю. Залийте розмарин окропом температурою 95 °C, накрийте кришкою і залиште на 10 хвилин. Після закінчення цього часу процідіть чай.
Покладіть виноград в електричний міксер, залийте чаєм і збовтайте. Коктейль готовий!
Розмариновий чай з фруктами та ягодами
Цей варіант розмаринового чаю можна приготувати відповідно до бажаного смаку або ефекту. В основі чаю – розмарин, мед і лимон. Напій готується звичайним способом – заварюванням і настоюванням трав. Розмариновий чай підсолоджують медом і прикрашають скибочкою лимона.
Фрукти та ягоди для цього чаю обирають за власним смаком та потребою. Ось кілька ідей:
- Гранат – джерело магнію.
- Заморожені або свіжі ягоди (чорниця, малина, ожина тощо) містять багато клітковини і мають природну солодкість.
- Цитрусові (нарізані) (апельсин, грейпфрут) є джерелом вітаміну С.
Помістіть вибрані добавки з розмарином у посудину для заварювання чаю, заваріть чай, зачекайте 10-15 хвилин, процідіть і пийте.
Ефірна олія розмарину: для зміцнення волосся
Ефірна олія розмарину — це перший засіб проти випадіння волосся. Наукові дослідження підтвердили дію та ефективність цієї ефірної олії.
Ефірна олія розмарину допомагає контролювати випадіння волосся при андрогенній алопеції (облисінні).
У дослідженні людей з цим захворюванням суміш ефірної олії розмарину, яку втирали в шкіру голови щодня протягом семи місяців, показала значне поліпшення стану волосся порівняно з тими, хто використовував олію жожоба і виноградних кісточок.
В іншому дослідженні лисіючі чоловіки втирали суміш ефірної олії розмарину в шкіру голови двічі на день протягом шести місяців. Вони помітили збільшення об’єму волосся – так само, як і ті, хто використовував звичайний стимулятор росту волосся.
Крім того, розмаринова олія рідше викликала побічні ефекти, такі як свербіж шкіри голови. Ці результати порівнюються з результатами інших методів лікування андрогенної алопеції.
Інші способи застосування ефірної олії розмарину
Ефірна олія розмарину призначена лише для зовнішнього застосування. Завдяки своїй високій концентрації, вона потребує лише кілька крапель. Як варіант, використовуйте розбавлений продукт або суміш ефірних олій. Ніколи не пийте ефірну олію розмарину.
При безпечному використанні продукт може бути корисним для широкого спектру життєвих ситуацій.
- Масажуйте ефірною олією розмарину замерзлі кінцівки, особливо при синдромі Рейно (коли кровотік до кінцівок порушений через спазми капілярів). Це допоможе їх зігріти.
- При застуді, тривозі, головному болю або поганому настрої використовуйте інгаляції з розмариновою олією. Ви можете вдихати аромат олії або використовувати дифузор.
- Ефірна олія розмарину також може служити природним репелентом, відлякуючи кровосисних комах (кліщів і комарів).
Побічні ефекти чаю з розмарином в окремих випадках
Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем перед вживанням розмаринового чаю в наступних випадках:
- Якщо ви приймаєте ліки від високого кров’яного тиску. Розмарин може мати подібний ефект і викликати небезпечний стан в організмі, взаємодіючи з ліками.
- Якщо у вас є або були захворювання печінки або пошкодження печінки. Розмарин може стимулювати виділення білірубіну, що може погіршити перебіг захворювання.
- Якщо ви приймаєте сечогінні препарати. Розмарин також стимулює виведення сечі і може взаємодіяти з ліками, викликаючи надмірну втрату рідини та електролітний дисбаланс.
- Якщо у вас епілепсія. Препарати розмарину (чай, ефірна олія тощо) можуть викликати напади.
- Чай з розмарином не слід вживати вагітним і жінкам, які годують груддю, а також дітям до 5 років.