Skip to content

Чай з хвойних дерев: джерело антиоксидантів та засіб від застуд узимку

Чай з бруньок дерев 6

Чай з бруньок або хвої сосни, ймовірно, не є чимось новим для багатьох тут людей. Але чи ви коли-небудь пробували чай з хвої ялини або пихти, або можливо, чай з ягодами можжевелі? Це добра ідея запастися хвойними сировинами, коли немає ростучих трав узимку. Це особливо корисно, коли ви хочете поповнити організм вітамінами або допомогти собі при кашлі. Чай з хвої має інші дуже цінні властивості, і його приготування займає не більше часу, ніж звичайного улюбленого чаю. Ось що вам потрібно знати про те, як збирати і готувати хвою для чаю та їх користь.

З яких хвой можна робити чай?

Зазвичай чай з хвої готують з хвої та іноді бруньок ялини, ялиці та сосни. Сосна звичайна (Pinus sylvestris) досить легко визначається тим, що її шипи мають довжину 4–8 см, а гілка оточена “пучками” по дві. Ялина (Picea) та пихта (Abies) мають більш компактні, гущині гілки, з короткими голками, що щільно покривають гілочки. Шипи декількох видів ялини та пихти підходять для приготування чаю, включаючи ялину норвезьку (P. abies), ялину блакитну (P. pungens), ялину білу (P. glauca), пихту білу (A. concolor), пихту бальзамічну (A. balsamea) та благородну пихту (A. procera).

Чай з бруньок дерев 2

Ви також можете приготувати чай із можжевелі звичайної (Juniperus communis). Проте для цього зазвичай використовують “ягоди” – дозрілі сині шишки, а не голки. Люди часто вживають цей чай з медичною метою. Однак друга чашка вам не зашкодить, якщо у вас немає певних протипоказань. Можливо використовувати хвою модриці (Larix decidua), псевдоцуґу Дугласа (Pseudotsuga menziesii) та заходну хемлок (Tsuga heterophylla) для чаю, що є незвичайними хвойними деревами (за деякими зарубіжними джерелами). Загалом люди заварюють чаї з цих дерев з кори та використовують їх для різних медичних цілей. Деякі з них мають сильний ефект, і є обмежена інформація про їхні переваги та інші властивості. Якщо ви хочете вживати ці рослини для звичайної чашки чаю, вам слід розглянути їх ширше і проконсультуватися із лікарем.

Які хвойні дерева не підходятьдля чаю?

Не всі рослини із голочками підходять для приготування хвойного чаю. Переконайтеся, що ви визначаєте правильні хвойні дерева чи кущі. У деяких країнах це робиться досить легко, оскільки тільки декілька видів хвойних дерев, придатних для чаю, росте в природних лісах. У будь-якому випадку використовуйте деякі посібники для правильного визначення рослин. Якщо ви збираєте голки у своєму подвір’ї чи поруч, слід пам’ятати, що:

Чай з бруньок дерев 4
  • Вони можуть бути забруднені. Хвойні, посаджені для декоративних цілей в оранжереях, збирають міське забруднення. Також садівники часто розпилюють пестициди, щоб захистити рослини від шкідників і хвороб;
  •  Ігли із ялини не повинні використовуватися для чаю, оскільки вони є високотоксичними. Це вічнозелений, колючий кущ з гілками, схожими на ялину чи пихту, але з червоно-помаранчевими ягодами;
  • Шпильки з плантацій кедра також не повинні “з’являтися” у вашій чашці. Багато видів кедра містять токсичні сполуки, якщо їх споживати великими кількостями;
  • Будьте обережні, готуючи чай із ялинових шпилок. Хоча деякі стверджують, що ялинові шпильки безпечні для чаю, про ефекти такого чаю опубліковано лише кілька наукових статей. Шпильки мають потужний вплив на нирки і травний систему, так само, як ягоди. Якщо ви вибрали саме такий чай, не перебірати його і обов’язково проконсультуйтеся з лікарем;
  • Якщо ви занадто ліниві, щоб виходити назовні і збирати голки, або ви шукаєте кімнатні рослини, ви будете розчаровані. Ви не можете використовувати кімнатну рослину араукарія (вічнозелений колючий рослина, схожий на ялину), оскільки ця рослина трошки отруйна.
Чай з бруньок дерев

Як і коли збирати сировину для хвойного чаю?

Збирайте голки з більшістю хвойних дерев протягом усього року. Але зазвичай ми робимо це восени та взимку, коли інші рослини рідкісні.

Бруньки сосни збирають в ранню весну (лютий–березень), поки вони не розквітають і перебувають у фазі набряку. Збирайте їх з досить старих дерев (принаймні десятирічних) з нижніх чи бічних гілок. Зніміть голки взимку без гілок, промийте їх та зберігайте в снігу чи в холодному приміщенні на папері до використання.

Голки ялини та піхти збирають разом із гілками. Обережно використовуйте ножиці, щоб вирізати невеликі кінчики декілька сантиметрів з гілок, не рвучи або не пошкоджуючи дерево. Корисно збирати м’які, зелені пагони ялини або пихти навесні. Споживайте пагони, поки вони свіжі, протягом тижня, щоб приготувати чай з молодої ялини або пихти.

Збирайте ягоди можжевелі восени. Однак збір взимку до весни також не є поганою ідеєю, оскільки шишки в будь-якому випадку не “зникають”.

Використовуйте всі хвойні матеріали свіжими або висушуйте їх. Ви також можете заморожувати ягоди можжевелі або пагони хвойних дерев.

Чай з бруньок дерев 5

Користь від хвойного чаю

Сам аромат хвойного чаю зробить вас спокійними та розслабленими. Його смак, як правило, приємний, з свіжими цитрусовими нотками.

Існує багато корисних властивостей хвойного чаю. Від знеболюючого та зупиняючого старіння до лікування симптомів застуди та грипу. Такі чаї багаті вітаміном С та іншими антиоксидантами загалом. Вони мають потужні антимікробні, протиракові, серцезахисні та імуномодулюючі ефекти.

Ви вже знаєте про користь чаю з бруньок сосни, але не слід пропускати переваги інших хвойних дерев. Ці напої в більшому чи меншому обсязі використовують як засіб від кашлю та дихальних інгаляцій, оскільки вони мають дезінфікуючі властивості. Вони стимулюють виділення сечі, поліпшують травлення та лікують різні запальні процеси.

Чай з бруньок дерев 1

Як готувати хвойний чай?

Приготування чаю залежить від того, якою міцністю, смаком та характеристиками ви хочете насолоджуватися у своєму хвойному чаї. Ви можете використовувати голки для чаю з гілками чи без, свіжі або висушені, цілі або подрібнені. Кожен спосіб надає свій смак та колір, тому спробуйте кілька варіацій. Також існують два способи приготування чаю: кип’ятіння голок або заливання їх водою та залишання на заварці. Добре промийте голки холодною водою перед тим, як заварити напій.

Метод 1: Покладіть в каструлю горсть цілих голок або кілька столових ложок подрібнених голок. Залійте двома склянками води. Доведіть до кипіння, зменште вогонь і готуйте протягом 10 хвилин. Залиште на 5 хвилин, потім процідіть і пийте.

Метод 2: Покладіть невелику кількість цілих голок або одну столову ложку подрібнених голок в чашку. Залійте киплячою водою і залиште на заварці протягом 10 хвилин, потім процідіть і пийте. Якщо ви використовуєте подрібнені голки, цей метод надасть найінтенсивніший смак.

Чай з бруньок дерев 3

Коли не рекомендується вживати хвойний чай?

У будь-якому випадку перед вживанням хвойного чаю слід консультуватися з лікарем. Деякі трави мають інтенсивний вплив і повинні оцінюватися індивідуально. Ось основні побічні ефекти:

  • Деякі хвойні можуть взаємодіяти із різноманітними медикаментами. Наприклад, ягоди можжевелі взаємодіють з препаратами для лікування цукрового діабету та гіпоглікемії;
  • Чай із соснових голок підвищує згортання крові. Він не підходить для людей із серцевою недостатністю та деякими серйозними захворюваннями нирок, печінки, підшлункової залози та шлунка;
  •  Ягоди можжевелі сильно впливають на нирки і кишковий тракт. Людям із захворюваннями цих органів слід утримуватися від їх вживання;
  •  Всі чаї із хвойних дерев не рекомендується вагітним жінкам, оскільки вони можуть викликати викидень. Також слід уникати годуючим жінкам та маленьким дітям.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *