Лаванда представляє ідеальну простоту, яка зачаровує очі, заспокоює тіло та оновлює душу з давніх часів. Лавандовий чай принесе внутрішній спокій та емоційне оновлення. Заспокійливий, балансуючий ефект – основна сила чаю із лавандою. Але це ще не все. У лаванди є широкий спектр позитивних впливів на організм людини. Корисні властивості лаванди також можуть доповнити багато сфер нашого щоденного життя.
Лаванда
Лаванда (Lavandula angustifolia) – це рід рослин родини чередових (Lamiaceae). Вона найбільш поширена в теплих, сонячних регіонах всіх країн Старого Світу. Деякі сорти лаванди ростуть в холодніших і вологих кліматах, тому люди вирощують конкретні гібриди. Усі сорти лаванди мають чудовий аромат і можуть бути використані в їжу. Лаванди, як правило, є невеликими кущами заввишки до 60 см. Їхні листя вузькі, витягнуті і вкриті дрібними волосками. Колір листя сірий-зелений. Квіти лаванди м’яко-фіолетові, формою дзвоника, зібрані у верхній частині стебел.
У сучасному світі лавандові плантації вирощують і надають сировину для численних парфумерних, косметичних та гігієнічних продуктів. Лавандовий бізнес найбільше розвинутий в регіоні Прованс (південно-східна Франція).
Коли збирати лаванду
Існує безліч цілей використання лаванди: чай, страви, ароматичні букети та ефірні олії. Найчастіше використовують квіти лаванди. Для виготовлення ефективних продуктів із лаванди потрібно обирати якісне сировину. Дотримуйтеся порад із вибору лавандового сировини для різних цілей:
- Збирайте квіти лаванди для чаю та страв до їх розцвітання.
- Вирізайте суцвіття для ароматних сушених букетів, коли розцвітають перші квітки.
- Збирайте квіти для виробництва ефірної олії, коли більшість квітів розцвітають.
- Вибирайте суцвіття для свіжих лавандових букетів, коли близько половини квітів розцвітає.
Квіти лаванди вирізають разом із двома третинами стебла, залишаючи два листочки внизу кожного зеленого стебла. Уникайте вирізання дерев’яної частини рослини.
Збирання лаванди: як підготувати
Збирайте лаванду в сонячний, сухий день, коли ранкова роса повністю висохне. Збирайте лаванду не раніше ніж за 24 години до останнього дощу або іншої вологості. В іншому випадку у сировині лаванди може з’явитися грибок та пліснява. Зібравши її, перев’яжіть зібрані квіти лаванди в невеликі пучки розміром з долоню. Для цього можна використовувати нитку, шнурок або гумові стрічки. Перев’яжіть лаванду міцно, не затискаючи її занадто сильно. Утримуйте лаванду подалі від прямого сонця.
Наступні рекомендації для якісного висушування сировини лаванди:
- Лаванду найкраще висушувати природним шляхом, звісно, вниз головою, на веревці в темному, теплому, сухому та добре провітрюваному приміщенні. Лавандові квіти, висушені таким чином, зберігатимуть свій колір і природний аромат.
- Якщо у вас немає окремої кімнати для природного висушування лаванди, ви можете, наприклад, використовувати дерев’яний шафу з повітрообміном, забезпеченим вентилятором. Або встановіть полиці та висушіть лаванду тонкими шарами в темному, сухому, теплому та провітрюваному місці.
- Спробуйте висушувати лаванду в спеціальних сушарках для їжі. Цей метод швидший, ніж природне висушування лаванди. Однак якість сировини може бути не такою високою, якщо висушувати природно. Розмістіть лаванду тонким шаром на лотках сушарки і висушіть при температурі 37–40 °C.
- Не рекомендується висушувати лаванду в духовці. Сировина втратить свої ефірні олії.
Лаванду висушують природним шляхом приблизно шість тижнів. Точний час залежить від умов висушування. Лаванда повністю висихає за 24-48 годин у їжіварці. Стебло лаванди стає абсолютно ламким, легко ламається і не гнеться – лаванда вже висохла.
Як її зберігати
Висушені квіти лаванди використовуються для чаю або приготування їжі, знімаючи повністю зсохлі стебла лаванди. Найкраще зберігати висушені квіти лаванди у герметичному скляному контейнері.
Квіти лаванди, куплені на ринку, зазвичай у паперових мішках або запаковані. Захист продукту від вологи та контакту з іншими продуктами у цих упаковках є важливим питанням. Сушений лавандовий лист часто доступний у супермаркетах. Цей сировинний матеріал готується тільки з листя лаванди першого року росту.
Букети лаванди висять у шафах, розміщені в вазах, поміщені в коробки для зберігання і т.д. Роздрібнена сушена лаванда поміщається у лляні мішечки і використовується як ароматизатор та відлякувальник від комах.
Корисні властивості лавандового чаю
Лаванда багата вітамінами С та А, кальцієм, амінокислотами, ефірними маслами та танінами. Усі ці природні хімічні сполуки корисні для загального здоров’я людини.
Препарати лаванди, такі як чай, ефірне масло і т.д., використовуються в медичних цілях, таких як лікування безсоння, депресії, головних болів та болей у м’язах. Ці квіти також допомагають у лікуванні багатьох інших недуг та в балансуванні організму. Лавандовий чай (включаючи ванни) заспокоює та розслабляє м’язові спазми. Напій із лаванди допомагає при нервозності, тривозі та супутніх пульсаціях серця. Дослідження показують, що сполуки у лаванді можуть стимулювати певні області мозку, сприяючи заспокоюючому ефекту та підняттю настрою.
Лавандовий чай допомагає боротися з безсонням. Згідно з багатьма науковими дослідженнями, лавандовий чай допомагає заспокоїти мозок і стимулює виробництво дофаміну, зменшуючи вироблення стресового гормону кортизолу. Одне з таких досліджень показало, що лаванда збільшує фазу глибокого сну.
Лавандовий чай може допомогти при проблемах з травленням, таких як діарея, нудота та біль у животі. Протизапальні властивості лаванди допомагають заспокоїти подразнені м’язи шлунка, які викликають біль у животі. Лавандовий чай також зменшує утворення газів та відчуття вздутихсть. Аромат лаванди стимулює вироблення жовчі, що допомагає організму більш ефективно розкладати їжу. Лавандовий чай багатий антиоксидантами та антібактеріальними сполуками, які зміцнюють загальний опір організму до негативного впливу середовища та допомагають захищатися від застуд, запалення та бактеріальних та вірусних інфекцій.
Як приготувати лавандовий чай
Ви можете приготувати лавандовий чай із свіжих квітів, що тільки що були зібрані з саду, або із сушених. Якщо ви обираєте приготування напою із свіжих квітів, вам знадобиться більше сировини для приготування концентрованого чаю. Чай можна приготувати з лавандових квітів або у поєднанні з іншими травами, такими як кмин, м’ята, лимонний бальзам, тим’ян, шавлія тощо.
Лавандовий чай має ніжний смак та аромат. Він підходить для вживання зі спеційними стравами, які можна насолоджуватися після втомливого чи стресового дня. Пийте лавандовий чай як гарячий, так і холодний з льодом.
Для приготування лавандового чаю вам знадобиться:
- Одна велика ложка сушених квітів лаванди або дві великі ложки свіжих квітів лаванди,
- 200 мл води.
Додайте лавандовий сировину у чайник (або чашу) та залийте кип’ятком. Залиште ємкість закритою протягом 10 хвилин. Заспокійливий і настроєвий чай готовий, насолоджуйтеся!
Лавандовий і ромашковий чай для спокійного сну
Цей трав’яний чай ідеальний для спокійного сну. Як і лаванда, чай з ромашки має заспокійливі властивості, які допомагають вам розслабитися та спокійно спати. Приготуйте чай із свіжих або сушених квітів лаванди і ромашки.
Використовуйте по одній чайній ложці лаванди та ромашки на 1 чашу чаю. Залійте сировину киплячою водою і залиште на 10 хвилин. Процідіть перед вживанням.
Лавандовий і м’ятний чай
Ця комбінація трав має освіжаючий, легкий тонізуючий ефект. Цей чай підходить для вживання у холодному вигляді, щоб освіжитися у спекотний літній день.
Приготуйте чай у середньому каструлі. Для чаю вам знадобиться:
- 1/4 чашки сушених або свіжих квітів лаванди,
- 1 чашка свіжих або сушених листя м’яти,
- 300 мл води.
Покладіть квіти лаванди та листя м’яти у каструлю, залійте воду і доведіть до кипіння. Зменште вогонь до середнього і кип’ятіть 5–10 хвилин. Найкраще пробувати чай під час його варіння. Зупиніть його, коли досягнете бажаного смаку. Процідіть чай і пийте його гарячим або налитим на скло з льодом і насолоджуйтеся холодним напоєм.
Лаванда в дієті: красива, смачна і корисна
Використовуйте квіти лаванди в різних рагу, рибних та м’ясних стравах, соусах, супах та десертах. Лаванда додає ніжний квітковий смак стравам.
Люди використовують лаванду, одну з найпопулярніших їстівних рослин, для прикраси страв і десертів. Вона допомагає створити тонкий естетичний вигляд їжі. Квіти лаванди, звіробій, орегано, базилік, розмарин, шавлія, тим’ян, фенхель і даші становлять відомий приправний мікс прованського регіону.
Лавандовий чай для благополуччя жінок
Під час важких періодів у житті жінки лавандовий чай може допомогти покращити самопочуття та якість життя, коли гормони виходять з рівноваги.
Дослідження, проведені у 2016 році, показали, що регулярне вживання лавандового чаю та ароматерапії лавандою двічі на день протягом 20 хвилин може допомогти контролювати приливи та пітливість під час менопаузи.
Завдяки своєму заспокійливому і розслаблюючому ефекту лавандовий чай може допомогти знімати біль і спазми під час менструації.
Побічні ефекти лавандового чаю
Існує дуже мало даних про побічні ефекти лавандового чаю. Цей чай вважається безпечним для вживання. Однак, як і будь-який інший чай, він може викликати небажані ефекти у певних людей та ситуаціях. Люди, які алергічні до лаванди або інших рослин, можуть відчути алергічні реакції, такі як утруднене дихання, висипання на шкірі та подразнення горла.
Вагітним або годуючим груддю жінкам слід утримуватися від споживання лавандового чаю, оскільки недостатньо даних щодо безпеки його вживання під час вагітності або годування груддю.
Хлопчикам під час підліткового періоду слід обмежити вживання лавандового чаю. Дослідження показали, що приготовлені з лаванди засоби можуть спричиняти гінекомастію, тобто збільшення тканини грудей у неозрілих хлопців. Цей стан зникає, коли вони припиняють споживання лавандового чаю.
Лаванда для різних випадків
Ось кілька ідей використання сушеної лаванди:
- Сумка для шафи чи комоду: Заповніть мішечок із газу, льону тощо лавандою і розмістіть його в шафі, комоді, ванній кімнаті і т.д.
- Інгредієнти для ручного милоперацію, бальзаму, крему, скрабу для тіла тощо: Лаванда може служити сировиною для виготовлення різноманітних косметичних засобів.
- Сировина для лавандової ефірної олії та натурального парфуму: Лаванда використовується для виробництва ароматичних олій та парфумів.
- Природний репелент від комарів, мух, молі: Розсипте лаванду, щоб відлякувати неприємних комах.
- Додавання в їжу або покращення продуктів, таких як сироп, комбуча, лавандовий цукор тощо: Лаванда може бути використана для приготування смачних і ароматних страв.
- Усунення запаху пташників, дезінфекція для відлякування комах, посипання сушеною лавандою на курятниках: Лаванда може служити як екологічно чисте добриво, відлякувати комах та приносити приємний аромат при мульчуванні грунту для горщиків.
Ці вказівки можуть слугувати корисними для різноманітних побутових та косметичних потреб, а також для створення екологічно чистих засобів.