Бузина, або просто бузок (Sambucus), належить до родини бузинових (Sambucaceae). Це листопадний, часто неприємно пахнучий кущ або невелике дерево, квітки та ягоди якого використовують для приготування чаю з бузини.
Рослина поширена в Європі, Азії, Африці, Північній і Південній Америці. Листя складне, непарне, перисте. Квіти зібрані в китиці або зонтиковидні суцвіття. Квіти білі або жовтуваті. Бузина дає чорні або червоні ягоди. Рослина відома корисними властивостями чаю з бузини. Бузина відноситься до лікарських рослин. Найпоширеніші види бузини: чорна бузина (Sambucus nigra), канадська бузина (Sambucus canadensis), Sambucus williamsii, Sambucus peruviana, Sambucus australis, червона бузина (Sambucus racemosa).
Сьогодні Німеччина та Австрія є провідними виробниками бузини у світі. Історія свідчить, що з давньої єгипетської доби чорна бузина лікувала багато хвороб у різних медичних формулах, а також в кулінарії. Жителі узбережжя Середземного моря та прилеглих регіонів використовували різні частини рослини протягом багатьох років, навіть американські індіанці.
Є свідчення, що вже з V століття до н.е. Гіппократ, Діоскорід та Пліній описували використання ліків, приготованих з дерева чорної бузини.
Користь від бузини на основі наукових досліджень
Наукові дослідження показали, що чорна бузина, зокрема ягоди, містять біологічно активні сполуки з противірусними властивостями. Приблизно 300 клінічних випробувань проведено в Китаї для контролю за COVID-19 з березня 2020 року. Тому близько 50 було з традиційними китайськими засобами, а 14 — з комбінацією західної медицини.
Аналізи клінічних випробувань показали, що певні рослинні екстракти з чорної бузини, африканської пеларгонії або пшеничної трави ефективно лікують захворювання дихальних шляхів. Лабораторні дослідження демонструють противірусну активність поліфенолів бузини та африканської пеларгонії проти людських коронавірусів. Лікарські засоби використовують кору, листя, квіти, плоди та коріння бузини для виробництва ліків. Чорна бузина не вважається отруйною. Були зафіксовані випадки отруєння тварин і людей після вживання кори, листя, ягід, коріння та стебел. Дослідження показали, що всі частини рослини містять самбунірін і отруйну ціаногенну глікозид, окрім квітів і дозрілих плодів. У сучасних лікарських препаратах та чаях використовують квіти та дозрілі ягоди чорної бузини для підвищення користі від чаю з бузини.
Користь від чаю з квітів бузини
Після широких досліджень було підтверджено, що квіти та ягоди бузини є природним джерелом біоактивних сполук з потужними антиоксидантними властивостями. Люди використовують їх у терапевтичних цілях, а також для профілактики багатьох захворювань.
- Респіраторні інфекції
- Головні болі
- Атеросклероз
- Діабет
- Артрит
- Рак
Крім флавоноїдів, фенольні кислоти в ягодах бузини містять пектинові полісахариди, які відіграють важливу роль у людській імунній системі.
Народна медицина знає, що квіти бузини часто слугують першим засобом для лікування застуди та грипу. Вони також корисні для різних запальних захворювань, оскільки мають властивості розрідження сечі та дезінфекції.
Збирання квітів та ягід бузини
Збирайте квіти бузини наприкінці травня та у червні. Не слід збирати квіти, які ще не розцвіли, а також ті, які обпалені сонцем і стали червоними. Також важливо не збирати всі квіти з одного куща, оскільки бузина дозріває свої чудові ягоди восени. Розкладіть зібрані квіти бузини на скатертині, щоб утримувати від них комах. Рекомендується не мити квіти. Як і всі трави, сушіть їх в тіні і добре провітрюваному приміщенні, захищеному від прямих сонячних променів. Зберігайте сушені квіти бузини в тканинних мішечках до одного року. Квіти бузини та готові до використання препарати можна придбати в аптеках.
Ягоди бузини дозрівають між серпнем та вереснем. Увіяте і висушіть ягоди при температурі 60–65 °C.
Легко знайти дерева бузини на старих фермерських господарствах, у вологих сумішаних листяних лісах та вздовж берегів річок. Пам’ятайте, не збирайте матеріали бузини, що ростуть біля доріг, вулиць з великим рухом транспорту та міських територій.
Користь від чаю з бузини: Рецепт з розмарином та яблуками
Цей чай не лише смачний, але й корисний. Він може допомогти при болях у спині та невралгії. Можна пити як теплим, так і охолодженим.
Вам знадобиться:
- 100 г ягід бузини
- 100 г яблук
- 2 гілочки розмарину
- 1 ст. ложка тим’яну
Нарізайте яблука на тонкі кружечки та помістіть їх у вогнетривку миску разом з іншими інгредієнтами. Якщо бажаєте, можете зігрібати шкіру з яблука. Залійте всілякою окропленою водою, накрийте кришкою та рушником. Залиште на настоювання протягом 15–30 хвилин і насолоджуйтеся ароматним та смачним напоєм.
Чай з ягод бузини
На 1 літр чаю вам знадобиться:
- заварний чайник або інший термостійкий контейнер;
- 4 чайні ложки сушених ягід бузини;
- 1 літр води;
- цукор або інший солодкий розчинник на ваш смак;
- 1/2 апельсина або лимона (за бажанням).
Доведіть воду до кипіння, а потім дайте їй трохи охолонути. Тим часом покладіть ягоди бузини в чайник. Залейте їх гарячою окропленою водою. Добре вимийте апельсин або лимон та наріжте його на кружечки. Покладіть кружечки в чайник і залиште на 10 хвилин. Потім ви можете процідити (хоча це необов’язково) та пити.
Сироп з квітів бузини
Цей сироп з квітів бузини ідеально підходить для підвищення імунітету.
Вам знадобиться:
- стерилізовані пляшки або інші скляні контейнери для зберігання сиропу;
- 3 ст. ложки квітів бузини;
- три літри води;
- 3 кг цукру;
- 2 ст. ложки лимонного соку.
Покрийте зібрані квіти бузини водою та залиште їх на ніч. Наступного дня добре відцідіть і добавте до рідини цукор. Доведіть отриманий сироп до кипіння і зніміть з вогню. Коли сироп трохи охолоне, додайте лимонний сік. Налейте сироп у стерилізовані контейнери, коли він ще гарячий.
Користь та Рецепт Чаю з Квітів Бузини
Квіти бузини використовуються для приготування протизапального чаю для захворювань нирок, запалення кишечнику, панкреатичних і жовчних захворювань, а також захворювань дихальних шляхів.
Вам знадобиться:
- Чашка для приготування чаю;
- 1 ст. ложка квітів чорної бузини;
- 500 мл киплячої води.
Залійте квіти бузини киплячою водою та настоюйте їх протягом 5–10 хвилин. Чай можна процідити перед його вживанням. Цей чай рекомендується пити за 20 хвилин до їжі.
Для підвищення корисних властивостей квітів бузини, їх можна змішувати у рівних частинах з квітами липи. Також можна додати трохи лікарського тим’яну та шавлії.
Можливі Побічні Ефекти Чаю з Квітів Бузини
Наукові дослідження підтвердили імунологічні побічні ефекти вживання чорних бузин. Пилок квітів бузини може спричинити алергічну реакцію, яка проявляється ринітом та утрудненим диханням у людей, які мають алергію на пилок трав.
Також досліджено, що свіжі ягоди чорної бузини можуть викликати негативні нейрологічні ефекти, такі як слабкість, запаморочення та оніміння кінцівок.
Вживання ягід бузини не рекомендується:
- вагітним та годуючим жінкам;
- дітям до 2 років.
Важливо! Пам’ятайте, що отруйні ціанідні глікозиди накопичуються в усіх частинах дерев бузини. Крім того, вживання квітів бузини у великих кількостях може викликати нудоту та діарею.
Перед прийомом препаратів з бузини краще проконсультуватись із лікарем!
Джерела:
https://www.webmd.com/diet/elderberry-tea-is-it-good-for-you
https://www.healthline.com/nutrition/elderberry
https://www.health.com/health-benefits-of-elderberry-7506026
Асоціативні фото з © Canva.