Skip to content

Чай з шипшини – здоров’я у кожній чашці

чай з шипшини 4

Собача троянда (Rosa canina) – це густий листяний кущ, що досягає діаметра 1,5–2,5 метра. Гілки товсті, але малоймовірно прямі. Кора зеленувато-коричнева і змінює колір на цегляно-червоний або матово-червоний під впливом сонячних променів протягом тривалого часу. Плоди (шипшини) круглі, широко-овальні або овальні, 1,5-2,5 см у діаметрі, і покриті гладкою, блискучою червоно-помаранчевою шкіркою. Вони дозрівають, як правило, у другій половині серпня. Найбільш поширеним використанням плодів є чай з шипшини. Цей напій має безліч корисних властивостей.

Собачі троянди ростуть практично всюди в Європі, Західній і Центральній Азії та Північній Африці. У теплих кліматах, таких як Кавказ і Чорноморське узбережжя, кущі виросли й утворюють майже непрохідні чагарники.

Ви можете купити шипшину в магазинах і аптеках, або ви можете зібрати свіжі плоди в дикій природі, якщо ви знайдете ці кущі подалі від доріг, заводів та інших джерел забруднення. Собачі троянди ростуть в густих лісах, на схилах, вкритих травою або іншими кущами, на берегах водойм або вздовж доріг. Це легко ростуча рослина, яка є улюбленим кущем в саду.

чай з шипшини 3

Збір матеріалів з собачих троянд

Ви повинні почати збирати плоди з кущів, коли шкіра повністю набула червоно-помаранчевого кольору. Це зазвичай останні десять днів серпня або початок вересня. Збирайте шипшину разом з насінням. Викиньте будь-які пошкоджені плоди під час збору. Обробляйте шипшина негайно після збору. Найдовше, на що ви можете чекати – це 2–3 дні. Розріжте шипшина навпіл і видаліть з них насіння.

Збирайте гілки собачих троянд перед першим морозом, оскільки навіть короткочасна експозиція низьким температурам призведе до втрати поживних речовин. Обов’язково використовуйте захисні рукавички, щоб захистити руки від гострих шипів.

Ви можете сушити гілки і плоди собачих троянд різними способами, але не мийте їх. Сушіть матеріал на горищі або надворі на добре провітрюваній площі з захистом від прямого світла, в пічці або електричному сушарці. Розмістіть гілки або плоди в один шар і сушіть, поки вони не затвердніють і не зможуть легко ламатися пальцями. Однак шкіра плодів не повинна бути темною і повинна зберігати свій початковий колір.

Коли ви сушите матеріал, зберігайте зібрану продукцію в темному, прохолодному місці з відносно низькою вологістю. Бажано зберігати їх у паперових або тканинних мішках, герметичних пластикових або скляних контейнерах протягом до 2 років.

Собачі троянди: багаті на хімічні сполуки

В народній медицині шипшина найбільше цінується за високим вмістом вітаміну C. Цей вітамін відновлює імунну систему та підтримує тонус організму. Крім того, шипшина містить безліч вітамінів, таких як:

  • A, корисна для імунітету та зору;
  • K є необхідним для нормального згортання крові;
  • P: зміцнює стінки капілярів та допомагає зберігати проникність кровоносних судин;
  • B бере участь у синтезі ферментів, деяких гормонів, червоних і білих кров’яних клітин.

Шипшина також містить флавоноїди, дубильні речовини, пектини, фруктові кислоти (яблучну та лимонну), ефірні олії, органічні цукри (глюкозу, сахарозу та фруктозу), камфору, кверцетин, лікопін, рубіксантин, та макро- та мікроелементи (калій, фосфор, магній, натрій, цинк, залізо, селен, мідь, марганець, хром, кобальт і молібден).

чай з шипшини 1

Корисність чаю з шипшини

У народній медицині сировину шипшини цінують як лікарське засіб – імуностимулятор та антиоксидант з антивірусним, протизапальним, діуретичним, протишпазмодичним та загоювальними властивостями.

Корисні речовини в основному концентруються в шкірці шипшини. Це найбільш поширене лікарське сировинне. Менше використовуються листя, насіння або коріння собачих троянд. Традиційні цілителі рекомендують чай з шипшини (і препарати для більш серйозних захворювань) для вирішення таких проблем здоров’я:

  • авітаміноз;
  • відновлення імунітету після тривалої хвороби або операції;
  • часті застуди, гострі вірусні респіраторні захворювання;
  • анемія;
  • порушення обміну речовин, гормональні порушення;
  • атеросклероз, особливо якщо судини потребують очищення не лише від холестерину, але й від жирових відкладень;
  • гіпертонія, ішемічна хвороба серця;
  • пневмонія, коклюш та інші захворювання бронхіальної та легеневої систем супроводжуються запаленням;
  • сечокам’яна хвороба, камені у жовчному міхурі та нирках;
  • екзема, псоріаз, або будь-які дерматологічні захворювання;
  • рані, виразки або опіки шкіри та слизової оболонки, які не загоюються;
  • виразки шлунка або кишечнику;
  • зменшення шлункової секреції;
  • хвороби печінки;
  • ревматизм, подагра;
  • міопія та гіперметропія на ранніх стадіях розвитку;
  • для жінок з важкими менструаціями або частими матковими кровотечами.

Що можна приготувати з собачих троянд?

Собачі троянди використовуються різними способами як у народній, так і в традиційній медицині. Однак найпопулярніші засоби виготовлені з її плодів. Це чай з шипшини, сироп, настойки та інші.

чай з шипшини 2

Чай з шипшини

Для приготування чаю з шипшини вам знадобиться 80–100 г сушених шипшини та 1 літр води.

Приготування виконується за такими кроками:

Добре вимийте ягоди. Доведіть воду до кипіння у каструлі та додайте шипшину. Варіть на слабкому вогні протягом близько 5–7 хвилин. Закрийте каструлю кришкою, накрийте рушником і залиште на 5–6 годин. Перед вживанням процідіть настій та вижміть плоди. Смак настою не дуже  неприємний, але ви можете додати сік лимона або мед. Зберігайте настій у холодильнику протягом двох днів.

Пийте по 1/4 склянки чаю з шипшини три рази на день, приблизно за півгодини до їжі, для лікування панкреатиту, гастриту та загострень. Під час ремісії зменшуйте дозу до 2 столових ложок. Не додавайте мед або лимонний сік до настою, оскільки ці добавки можуть пошкодити підшлункову залозу.

Ви повинні регулярно пити чай з шипшини, якщо виникає гіпертонія і ви хочете нормалізувати кров’яний тиск. При хворобі пийте напій по 1/2 склянки або 1 чайну ложку сиропу (див. нижче) три рази на день, безпосередньо після їжі, якщо хвороба загострюється.

Чай з шипшини нормалізує обмін речовин, активує травлення та видаляє токсини з організму. Дієтологи радять пити приблизно по 1/2 склянки настою за 15-20 хвилин до їжі.

Покращений корисність чаю з шипшини

До чаю з шипшини, описаного вище, залежно від вашого смаку або існуючого захворювання, можна додати наступні інгредієнти:

  • сушені чорниці, чорні смородини або малина;
  • свіжу або сушену м’яту або мелісу;
  • корицю, кардамон або аніс;
  • чорний чи зелений чай;
  • свіжі, кислі зелені яблука.

Пропорції довільні, залежно від вашого смаку. Візьміть попередньо підготовлений настій з шипшини, додайте інші інгредієнти (якщо необхідно, подрібніть їх заздалегідь) і залиште на 5–6 годин під закритою кришкою.

Відвар з шипшини та сушених малин допомагає при застудах. Приготуйте його як зазвичай і пийте теплим, приблизно 1 літр на день. Для більшості горлових захворювань беріть по 1/2 чайної ложки малинового сиропу після їжі. Чай запобігає застуді.

чай з шипшини 5

Сироп з шипшини

Цей сироп з корисними властивостями можна використовувати для ароматизації різних чаїв, млинців, морозива чи інших страв. Щоб приготувати сироп з шипшини, вам знадобиться:

  • 1,5 кг свіжої, незчищеної шипшини,
  • 1,5 кг цукру.
  • 2 літри води.

Доведіть воду до кипіння та додайте ягоди. Закрийте кришкою та варіть на слабкому вогні протягом близько 40 хвилин. Зніміть каструлю з плити, накрийте тепло рушником і залиште на 10–12 годин. Процідіть відвар в інший контейнер, вижміть ягоди та додайте цукор. Сироп варіть на середньому вогні до загущення (приблизно 30–40 хвилин після закипання).

Зразу налийте в стерилізовані склянки або пляшки і закрийте. Дайте охолонути. Зберігайте готовий сироп в холодильнику або темному та прохолодному місці.

Спиртова настойка з шипшини

Покладіть 400–500 г свіжих, цілих або очищених шипшин у скляну пляшку або банку і залийте літром водки або розведеного етилового спирту до відповідної міцності. Залиште банку в темному місці протягом 15-20 днів, щодня потрясаючи вміст. Настійку не потрібно зберігати у холодильнику, але тримайте її подалі від прямого сонячного світла.

Побічні ефекти чаю з шипшини

Як будь-який засіб або трава, які використовуються в народній медицині, шипшина може викликати побічні ефекти у деяких людей:

  • хронічний гастрит з підвищеною кислотністю шлунка;
  • схильність до тромбофлебіту;
  • багато серцево-судинних захворювань, таких як ендокардит;
  • гіпотензія;
  • часті запори.

Алергічні реакції на продукти на основі шипшини не рідкі. Побічні ефекти зазвичай уникнуто в невеликих кількостях, але якщо ви плануєте використовувати чай з шипшини, сироп чи настійку великими кількостями для лікувальних цілей, консультуйтеся зі своїм лікарем перед використанням і спостерігайте за своїм самопочуттям під час вживання.

Джерела:

https://www.healthline.com/nutrition/rosehip-tea

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/rosehip-uses-and-risks

Асоціативні фото © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *