Чай з рути, або настій руди, часто зустрічається у народній фольклорі. Більшість часу наше знання обмежується тим, що чай з рути використовується для припинення небажаних вагітностей. Назва “рута” іноді використовується для руди з приводу. Користь від чаю з рути є великою. З іншого боку, вам слід знати, як правильно його приготувати і споживати.
Зовнішній вигляд, поширення та застосування
Рута належить до родини рутових. На даний момент існує вся 14 різних видів. Рута є рідною для Балканських країн. Вона зараз широко поширена на Середземномор’ї та в Південно-Східній Азії. Це багаторічна трава або кущ, заввишки 20–80 см. Найвідмітнішою особливістю рути є її сильний, гострий запах. Всього рослина та квіти сильно пахнуть. Стебло рослини сильно розгалужене, а нижня частина дерев’яна. Листки синьо-зелені, у деяких видів темно-зелені, складні, 2-3 рази перисті, з овальними або ланцетними листочками. Квіти рути жовті або жовтуваті. Квіти є гермафродитними, зібрані в зонтикоподібні суцвіття у верхівках пагонів. Плід – капсула.
Рута вонюча є лікарською та трав’янистою рослиною. Парфумерійна промисловість використовує ефірні олії рути. Трава спільної рути є джерелом чаю з рути. Проте варто зауважити, що всі типи рути є отруйними рослинами. Оберігайте сировину з обережністю. Перед використанням чаю з рути обов’язково проконсультуйтеся з лікарем або фармацевтом.
Увага! Під жодними обставинами необхідно вживати чай з рути вагітним або годуючим жінкам, дітям та літнім людям.
Рута в міфології та народному фольклорі
В народній медицині високо цінуються лікувальні властивості рути. Так що не дивно, що міфів і легенд про цю рослину множина. За свій гіркий смак рута є символом жалю, покаяння та суму. Вона часто вважається травою благодаті та символом прощення.
Рута була такою потужною травою, що навіть Василіск, міфічний змій-цар, боявся її. У середньовіччі рута закурювалася для відлякування диявола, відьом та інших злих духів. Вважалося, що рута виліковує багато хвороб. Священики звикли кидати пелюстки троянд в священну воду у католицькій церкві на початку Святої Меси.
Рута є національним квітком деяких культур. Ви можете знайти її в народному мистецтві, такому як прикраси та прикраси. Народні люди писали пісні, казки, рими та казки про це. Рута є символом дівственності та чистоти.
Користь від чаю з рути для покращення здоров’я
З давніх часів люди використовували чай з рути, щоб стимулювати менструацію, знижувати кров’яний тиск та навіть лікувати деякі психічні захворювання. Проте через його токсичність популярність чаю з рути повільно згасала. З іншого боку, чай з рути може полегшити багато недуг, якщо дотримуватися встановленої дози, рекомендацій з приготування та споживання.
Чай з рути:
- Стимулює виділення сечі і тому підходить тим, хто страждає на захворювання сечовивідних шляхів, ниркові камені або сечокам’яну хворобу. Він також має протизапальні властивості і може допомогти вилікувати захворювання сечовивідних шляхів.
- Покращує виділення жовчі, стимулює апетит та забезпечує функцію травлення.
- Він може стимулювати менструацію, нормалізувати менструальний цикл та зменшувати біль під час цього періоду. Чай з рути використовували для припинення вагітності в минулому. Це надзвичайно небезпечно для життя як дитини, так і матері. Багато жінок померли через крововтрату.
- Розширює судини і є ефективним засобом для полегшення головних болів, особливо в області очей.
- Має заспокійливу і протиспазматичну дію і використовувався для полегшення симптомів гістерії та навіть епілепсії.
- Знижує і нормалізує кров’яний тиск. Тому людям, які приймають засоби для зниження кров’яного тиску, слід бути обережними при вживанні чаю з рути.
- Допомагає при хронічній венозній недостатності і зменшує набряки ніг.
- Зменшує запалення і може полегшити біль у суглобах, викликаний подагрою або артритом.
- Знижує температуру тіла і полегшує видачу мокроти. Ефективний для полегшення дихання в разі застуди або захворювань верхніх дихальних шляхів.
- Має антибактеріальну дію, тому допомагає боротися з інфекціями товстої кишки, сечового міхура або кишечника. Він навіть ефективний у лікуванні сальмонельозу та отруєння їжею.
Зовнішнє використання чаю з рути
Ефірна олія рути найбільш підходить для зовнішнього використання, але чай з рути може бути так само ефективним. Вам потрібно приготувати більш концентрований чай з рути для цієї мети. Проте перед цим переконайтеся, що у вас немає алергії на руту. Спробуйте намазати невелику область шкіри. Однак навіть якщо ви не алергічні, захистіть область від сонячного світла. При дії на сонце активні речовини в руті можуть спричинити ушкодження шкіри, подразнення, висипання і т.д.
Зовнішньо чай з рути використовується як компрес:
- Для екземи та інших захворювань шкіри. Компреси з чаю з рути пом’якшують та лікують свербіж, червоніння та пошкоджену шкіру.
- Оскільки він має протизапальні та антибактеріальні властивості, він може лікувати рани. Він особливо підходить для лікування відкритих, кровоточивих ран, виразок та пролежнів.
- Він також ефективний для синців, болю у суглобах та навіть болю в грижі або ревматизмі.
- Промивання волосся настоєм з чаю з рути зробить його більш блискучим, здоровішим та міцнішим. Промивання заспокоює роздратовану шкіру голови і має протизапальний ефект. Воно також підходить для хвороб шкіри голови.
- Промивання чаєм з рути волосся, зараженого вошами. Воно допомагає відновитися від них, а запах відлякує цих паразитів та захищає від повторного зараження.
- Ви можете нагріти настій чаю з рути для очищення повітря в кімнаті, захисту від вірусів та бактерій та поліпшення респіраторної функції.
Побічні ефекти чаю з рути
Як вже зазначалося на початку, рута є отруйною лікарською рослиною. Тому люди повинні споживати чай з рути відповідально та лише для медичних цілей. Необхідно дотримуватися рекомендованої дози чаю. Також не варто заварювати чай зі свіжої рути. Використовуйте лише сушені рослини.
Токсичні ефекти чаю з рути можуть виявитися різними способами, включаючи:
- Може спричиняти сонливість, судоми або головокружіння.
- Може призвести до викидня, смерті плоду або вроджених вад у вагітних жінок. Заборонено!
- Вагітним жінкам при годуванні грудьми категорично протипоказано вживання чаю з рути, оскільки це може нашкодити розвитку дитини. У більш легших випадках це може спричинити порушення лактації та зменшення кількості молока.
- Не використовуйте його під час важких менструаційних періодів. Це може призвести до більшої кровотечі.
- Небезпечно для дітей і літніх людей.
- Він може призвести до небезпечного отруєння: біль у животі, блювота та нудота.
- Може призвести до ураження нирок.
- В більш крайніх випадках отруєння може призвести до недостатності дихання та навіть смерті.
- Може викликати алергічні реакції.
Підготовка сировини для чаю з рути
Свіжа рута занадто токсична, тому використовуйте лише сушену сировину для чаю. Збирайте весь надземний частину рослини для сушіння. Відгинайте, як тільки вона починає цвісти, залишаючи лише стебла, які висотою 10–15 см. Не вирізайте в перший рік зростання. Сировину можна збирати тільки в другий рік зростання. Сушіть траву благодаті в прохолодному, добре провітрюваному приміщенні, захищеному від прямого сонячного світла. Правильно висушена сировина має світло-зелений колір, специфічний запах і гострий гіркий смак.
Роздрібніть висохлі рослини і викиньте найгрубші стебла. Зберігайте їх у зв’язаному тканинному (ідеально лляному) або паперовому мішку. Зберігайте їх в темному, прохолодному і добре провітрюваному місці. Якщо вони зберігаються правильно, вони підходять протягом 2 років.
Приготування та використання чаю з рути
Під час приготування чаю з рути обов’язково дотримуйтесь вказаних кількостей. Також не перевищуйте рекомендовану кількість для споживання.
Інгредієнти:
- 1 ст. ложка сушених листків рути
- 1 склянка води
Приготування. Залійте склянку окропу на листя, накрийте і залиште на 10-15 хвилин. Викиніть листя з напою і пийте.
Рекомендується не пити все одразу. Пійте повільно протягом усього дня. Не вживайте більше 250 мл чаю на день. Продовжуйте лікування протягом одного тижня.
Чай з рути для болючих і нерегулярних періодів
Цей чай може допомогти регулювати менструальний цикл і полегшити біль і спазми, спричинені менструацією. Він не підходить для жінок, які страждають від важких менструацій, оскільки він може призвести до важкої кровотечі.
Інгредієнти:
- 2 ст. ложки сушених рут
- 2 склянки води
Приготування:
Залийте кип’ятком листя рути, накрийте, залиште настоюватися на 10–15 хвилин, а потім процідіть.
Чай приймається в перший день менструації і має бути вжитий протягом п’яти наступних днів. Після цього використання припиняється. Рекомендується приймати по 1 столовій ложці тричі на день. За необхідності ви можете повторити лікування під час наступного циклу.
Чай з рути для полегшення симптомів клімаксу
Чай з рути полегшує симптоми важкого і неприємного клімаксу. Однак обов’язково проконсультуйтеся з лікарем перед вживанням. Чай з рути – це лікарський засіб, а не додаток до їжі, і його слід вживати з великою обережністю та відповідальністю.
Інгредієнти:
- 1 ст. ложка сушених листків рути
- 2 склянки холодної, окропленої води
Приготування:
Залийте холодною перекипяченою водою листя рути, накрийте і залиште на настоївання протягом 8 годин. Процідіть.
Пийте по 0,5 склянки перед їжею чотири рази на день. Вживайте протягом 1 місяця. Робіть перерву в 7 днів. При необхідності продовжуйте лікування ще один місяць.
Чай з рути – це лікарський препарат. Тому всі поради є інформативними. Ви повинні проконсультуватися з лікарем або фармацевтом щодо конкретного методу та кількості вживання. Не самолікуйтеся, оскільки рута може бути смертельно отруйною рослиною.
Джерела:
https://www.vle.lt/straipsnis/ruta/
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-885/rue
https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-rue-herb-for-skin-hair-and-health/
https://www.utep.edu/herbal-safety
Асоціативні фото з © Canva.