Чага — це не звичайна знахідка в супермаркеті або звичайна начинка для піци, але вона все частіше знаходить своє місце в коморах людей.
Де ростуть гриби чага
Гриби чага (Inonotus obliquus) — це паразитичні гриби, які в дикій природі ростуть на березах. Вони поширені в регіонах з субарктичними температурами, включаючи Росію, Сибір, Канаду, Аляску, частини Північної Європи та деякі північні райони США. Їх часто можна побачити на корі дерев у вигляді неправильних, обвуглених шматочків, які називаються “шишками”. Зовні вони схожі на брикети деревного вугілля, а всередині м’які, золотисто-коричневі, схожі на корок. Люди використовували ці гриби в традиційній медицині з давніх часів. На інших деревах, таких як вільха, ясен, бук і тополя, гриби чага виглядають як клаптик гнилої деревини і не містять тих самих корисних сполук.
Користь чаю з гриба чага
Ось чому вам варто спробувати чай з чайного гриба чага:
1. Підтримує здоров’я кишечника
Чага є основним продуктом у східній медицині, з давньою історією використання для поліпшення травлення і лікування проблем з травленням. Згідно з дослідженнями, чага підтримує ріст корисних бактерій у вашому шлунково-кишковому тракті. Вона містить меланоглюканові комплекси, сполуки, що борються з мікробами, які можуть збалансувати мікрофлору кишечника. Окислювальний стрес виникає, коли не вистачає антиоксидантів для боротьби з вільними радикалами. Дослідження показало, що чага зменшує пошкодження клітин, пригнічуючи цю реакцію в крові пацієнтів із запальними захворюваннями кишечника (ЗЗК). Аналогічне дослідження мало схожі результати – екстракти чаги мінімізували набряк і пошкодження в тканинах товстої кишки мишей з колітом, ще одним типом ЗЗК.
2. Захищає серце
Чай чага творить чудеса для вашого серця завдяки високому вмісту полісахаридів. Дослідження на тваринах показало, що ця корисна для серця сполука може знижувати рівень поганого холестерину, одночасно підвищуючи рівень хорошого холестерину у щурів, які харчувалися дієтою з високим вмістом жирів. Цей балансуючий ефект допомагає утримувати серцеві захворювання на відстані. Полісахариди також знижують високий кров’яний тиск, блокуючи ферменти, які можуть звужувати кровоносні судини.
3. Зменшує запалення
Запалення — це природна реакція нашого організму на травми та інфекції. Воно стає проблемою, коли стає хронічним, викликаючи різні захворювання, від астми до раку. Одне дослідження показало, що спиртові екстракти чаги багаті на фенольну кислоту, відому своєю здатністю боротися із запаленням і нейтралізувати шкідливі токсини. При зануренні в киплячу воду поза чайним пакетиком на шість хвилин, вона вивільняє ще сильнішу запальну реакцію.
4. Захищає печінку
Насичена антиоксидантами, чага бореться з токсином мікроцистином, який може викликати окислювальний стрес і пошкодження клітин печінки. Вона також багата на бетулінову кислоту, добре вивчену сполуку, яка може боротися з пошкодженнями та фіброзом печінки, спричиненими алкоголем.
Крім того, в ньому багато полісахаридів, які захищають печінку від токсинів.
5. Бореться з раком
Дослідження показало, що гриби чага мають сильні протиракові та протипухлинні властивості завдяки наступним сполукам:
- бетулін;
- бетулінова кислота;
- «Інотодіол»
Ці біологічно активні речовини допомагають боротися з раком, сповільнюючи ріст ракових клітин і викликаючи загибель мутованих клітин.
Екстракти чаги впливають лише на ракові клітини, на відміну від сучасних методів лікування, які також шкодять здоровим клітинам.
Побічні ефекти гриба чага
В одному дослідженні у пацієнта з’явилися симптоми гострого ураження нирок після прийому надмірної кількості порошку чаги (10-15 грамів щодня) протягом трьох місяців. Чага також є продуктом з високим вмістом оксалатів, що може підвищити ризик утворення каменів у нирках. Якщо у вас в анамнезі є камені в нирках або інші проблеми з нирками, уникайте чаю з чаги будь-якою ціною.
Крім того, чага може взаємодіяти з іншими ліками. Якщо ви приймаєте препарати для розрідження крові, інсулін або інші ліки від діабету, краще триматися подалі. Чага може знизити рівень цукру в крові та ще більше сповільнити згортання крові. І хоча гриб має протизапальні властивості, він також може зміцнити вашу імунну систему. Це палиця з двома кінцями для людей з аутоімунними захворюваннями.
Пам’ятайте, пийте чай чага в помірних кількостях і проконсультуйтеся з лікарем, якщо ви плануєте зробити його регулярною частиною свого раціону.
Як приготувати чайний порошок з гриба чага
Якщо ви відчуваєте себе авантюристом, ви можете зібрати гриби самостійно. Вирушайте взимку, коли ця чорна маса з’являється на тлі білої снігової ковдри, і використовуйте невелику сокиру або топірець, щоб зняти гриб з дерева. Крім того, ви можете просто взяти шматочки чаги на місцевому фермерському ринку, в спеціалізованому продуктовому магазині або в Інтернеті.
Ось як приготувати порошок чаги:
- Промийте гриби чаги під проточною водою. За допомогою щітки з м’якою щетиною і тканини видаліть весь бруд і сміття, приділяючи особливу увагу щілинам;
- Використовуйте стамеску, щоб зішкребти чорну скоринку, поки не побачите обгорілу помаранчеву середину, де міститься поживне золото;
- Покладіть газету, візьміть обробну дошку і наріжте чагу на шматочки розміром 1 дюйм. Або загорніть шматочки в кухонний рушник і розбийте їх молотком на менші шматочки;
- Розкладіть шматочки чаги на підносі, переконавшись, що вони не переповнені;
- Дайте їм висохнути на сонячному місці протягом 6-8 тижнів або поки вони не стануть сухими та розсипчастими. Немає часу чекати? Поставте їх у духовку, розігріту до 122°F, і випікайте протягом восьми годин;
- Коли гриби повністю висохнуть, подрібніть їх на дрібний порошок за допомогою кавомолки, блендера або навіть ступки з товкачем;
- Перекладіть свіжомелений порошок чаги в герметичний контейнер і зберігайте його в сухому прохолодному місці. Ви можете використовувати порошок до року;
Простий рецепт чаю з гриба чага
Ви можете подумати, що темна, дика чага може мати сильний і гіркий смак. Але сюрприз! Якісний чай з чаги досить м’який, злегка солодкуватий, з відтінком фруктового аромату.
Ось короткий рецепт приготування однієї чашки (8 унцій) чаю з гриба чага:
- Додайте 2-3 чайні ложки порошку чаги в чайний пакетик або заварювальний чайник;
- Налийте кип’ячену воду в чашку або каструлю;
- Настоюйте від 10 до 15 хвилин і вийміть чайний пакетик;
- Підсолодіть його цукром, медом або кленовим сиропом;
- За бажанням: Додайте молока, щоб отримати безкофеїнову альтернативу ранковій каві; Ось і все, що ви дізналися про користь чаю з гриба чага для підтримки вашого здоров’я та самопочуття. Як і з будь-яким іншим трав’яним напоєм, проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж додавати чай чага до свого раціону. І пам’ятайте, що помірність – це ключ до