Хто не любить гарячу чашку чаю матчу? Тільки ви, розслабляючись у своєму улюбленому кафе, потягуючи м’який трав’янистий і заспокійливий напій, щоб почати свій день. Але що, якщо ми скажемо вам, що для приготування старого доброго матчу в домашніх умовах не потрібно докладати особливих зусиль? Так, ви не помилилися. Маючи відповідний посуд і витративши лише частину вартості, яку ви витрачаєте в кафе, ви зможете без зусиль приготувати свій улюблений чай, коли вам заманеться.
Пропонуємо вам ознайомитися з сімома інструментами, які повинні бути у вашому наборі для чаю матчу, щоб приготувати чашку, гідну Інстаграму!
Основні інструменти та аксесуари для чаю матчу
Окрім жестів та інших формальностей, традиційне японське чаювання (чаною) включає в себе безліч вишуканих аксесуарів, які слугують унікальним цілям. Ви можете задатися питанням, чи потрібен вам кожен предмет посуду, який вони використовують для приготування матчу. На щастя, це не так. Традиційний шлях є ідеальним, але ви все одно можете започаткувати чайну культуру вдома, використовуючи лише найнеобхідніше. Якщо ви тільки починаєте, ось сім незамінних інструментів і аксесуарів для чаю матчу, які вам варто придбати:
1. Нацуме і чайник або чайна ємність
Порошок матчу неймовірно чутливий до тепла, вологості та світла. Тому, перш ніж заварити чашку чаю матчу, вам знадобиться відповідне місце для зберігання порошку. Нацуме і чаїр — це лаковані дерев’яні контейнери, в яких зберігається і зберігається свіжість матчу. Зазвичай вони виготовлені з бамбука і є невід’ємним аксесуаром для проведення чайних церемоній.
Ви можете запитати, в чому різниця між нацуме і чаїницею?
В обох ємностях зберігаються різні види матча. Чайна зазвичай має довгасту форму і використовується для густого чаю (койча), в той час як нацуме має пласку кришку і округлу основу для зберігання тонкого чаю (усуча). На щастя, бляшанки для чаю матчу також можна використовувати як чайницю. Тож, якщо ви не прагнете до традиційного чаю, ці бляшанки так само добре герметично закривають матчу і не пропускають вологу та світло.
2. Чашаку або совочок для матча
Тепер, коли у вас є каді, необхідно мати щось, чим можна зачерпнути матчу. У чайному сервізі ми називаємо це чашаку або совочок для зачерпування матчу. Найпоширеніший матеріал для чашаку – дерево або бамбук, хоча ви також можете знайти вироби зі слонової кістки. Більшість совочків для чаю мають вертикальний, елегантний дизайн, що полегшує їх використання. Одна повна мірна ложка чачаку важить один грам, тобто вам знадобиться дві ложки, щоб набрати стандартні два грами порошку матчу на чашку. Майте це на увазі при використанні чашаку. Не можете знайти чачаку в найближчому універмазі? Не турбуйтеся. Не існує правил, що забороняють використовувати звичайну чайну ложку. Однак пам’ятайте, що одна чайна ложка чайного порошку важить приблизно два грами або дві мірні ложки чачаку.
3. Чаван або піала
Чаван — це, по суті, чашка для чаю або миска для рису японською мовою. Зазвичай вона виготовляється з кераміки або глини і використовується для збивання та пиття матчу. Традиційні чашки для матча мають прості круглі форми з широкими краями і глибоким дном. Існують також унікальні дизайни, що використовуються в певні пори року.
Ось кілька цікавих дрібниць:
Влітку в японських чайних церемоніях використовують неглибокі чавани, щоб чай швидше охолоджувався. Взимку вони обирають глибокі чаші, щоб довше зберігати тепло напою. Звичайно, для приготування чаю матчу в домашніх умовах не обов’язково купувати японський чаван ручної роботи. Достатньо звичайної супової миски або звичайної кружки!
4. Чазен або віночок для матчу
Зазвичай вирізаний зі шматка бамбука, віночок для чаю або матча – ще один незамінний інструмент для вашого чайного набору. Він потрібен для того, щоб збити порошок матчу до ідеальної консистенції. Як і чаван, чазен для матчу буває різних стилів і призначається для різних цілей. Існують часени, виготовлені з сушеного, копченого або свіжого бамбука, з дрібними, середніми або грубими головками. Чайники зазвичай вирішують, яку головку використовувати, виходячи з типу чаю, який вони готують. Тонкий віночок для тонкого чаю і віночок від середнього до грубого для густого чаю. Якщо вам важко знайти бамбуковий віночок, чудовою альтернативою може стати ручна піноутворювач, яким ви збиваєте молоко вранці.
5. Кушинаоші або тримач для віночка
Кушинаоші — це пристосування, яке утримує віночок для заварювання часену або матчу. Хоча він не впливає на смак чаю, він тримає віночок у формі. Якщо ви думаєте про те, щоб поставити чазен куди-небудь на столі після використання, подумайте ще раз. Це поширена помилка новачків, яка може призвести до накопичення вологи і появи плісняви. Простіше кажучи, часен кушинаосі — це інструмент для приготування чаю, з яким не можна йти на компроміси!
6. Фуруй або просіювач для матчу
Просіювання є життєво важливим при приготуванні чаю матчу, оскільки зелений порошок має тенденцію до злипання. Проціджування матчу створює м’яку, пінисту консистенцію, яку ми всі так любимо. Для цього вам знадобиться фуруй або ситечко для просіювання матчу. Якщо пропустити цей крок, у чаї залишаться грудочки та шматочки порошку. І повірте, їх може бути важко розчинити, скільки б ви не збивали. Якщо у вас немає фуругі, можна скористатися кухонним ситечком. Але не те, яке ви використовуєте для проціджування макаронів! Ми говоримо про маленькі ситечка з дрібними ситами.
7. Кама або чайник
Часто прикрашена хитромудрими карикатурами, кама – це так званий чайник для заварювання чаю. Зазвичай відлитий із заліза або міді, це один з найстаріших чайників і популярний вибір серед поціновувачів чаю. Кама буває різних форм і розмірів. Деякі японці навіть передають свої ками у спадок нащадкам, даючи їм унікальні імена та яскраву історію. Проте, як для початківця, так і для постійного шанувальника матча, придбання історичних чайників не буде для вас проблемою. Електричний чайник буде фантастичним варіантом для чайників-початківців. Він може швидко нагріти воду, а деякі з них дозволяють попередньо встановити температуру.
Якщо ви бачили традиційні японські церемонії приготування чаю, ви напевно розумієте, чому деякі люди мають сумніви щодо придбання наборів для чаювання матчу. Просто тут багато чого відбувається. Культура чаювання в Японії, безсумнівно, захоплююча та історично багата. Але вам не обов’язково обтяжувати свою кишеню, щоб приготувати вишуканий чай матчу вдома!