Skip to content

Вербена і користь чаю з вербеною – від тривоги до лікування

Вербена і користь чаю з вербеною - від тривоги до лікування

Вербена — дуже декоративна квітка на наших клумбах. Вони радують нас своїми різнокольоровими квітами і м’яким, ненав’язливим ароматом все літо, аж до пізньої осені. Існує багато сортів і видів вербени. Але для приготування вербенового чаю підходить лише один вид – вербена звичайна. Чому не варто плутати її з лимонною вербеною і в чому унікальність чаю з вербеною?

Як правильно вибрати рослину для приготування чаю з вербеною

Чай з лимонною вербеною має місце, коли ми говоримо про чай з вербеною. Він дуже ароматний, з м’яким, легким лимонним смаком. Ви можете відрізнити його за запахом, кольором і заспокійливим, освіжаючим ефектом. Однак вербена лимонна (Aloysia citrodora) не є вербеною в ботаніці. Це рослина з тієї ж родини (Verbena), але різних родів. Інша назва Aloysia citrodora – лимонна бджолина щітка.

Загалом вербена лимонна використовується більше в косметиці, парфумерії, гелях для душу, кремах тощо. Вона має заспокійливі та болезаспокійливі властивості, але в народній медицині використовується вербена звичайна (терапевтична). Крім того, лимонна вербена може навіть викликати параліч, якщо її неправильно висушити і використовувати.

Вербена звичайна — рослина, з якої готують вербеновий чай з лікувальними властивостями. Звісно, ми також поділимося досить інтригуючим рецептом чаю з лимонної вербени.

Вербена і користь чаю з вербеною - від тривоги до лікування

Вербена звичайна

Verbena officinalis, вербена звичайна або вербена звичайна – один з чотирьох видів вербени, що вирощуються в Європі. Інші види – Verbena hybrida, Verbena rugida та Verbena bonariensis. Як згадувалося вище, інші три види культивуються як декоративні квіти. Лише вербена звичайна має лікарські властивості.

Вербена щорічно вирощується в багатьох країнах, оскільки вона не переносить холодних зим. У природному середовищі це багаторічні трав’янисті рослини.

Вербена звичайна не така декоративна, як її інші “сестри”. Її називають “залізною травою” через її унікальні цілющі властивості. У Скандинавії цю рослину називали Тором, у Стародавній Греції – Афродітою, а в Стародавньому Римі – Квіткою Юпітера. Християни вірять, що вербена звичайна зупинила кровотечу з ран Христа. А деякі інші європейські народи використовували її для відлякування вампірів.

Отже, люди вирощують вербену звичайну на лікувальних клумбах, а в природних умовах вона здебільшого не росте. Вона також вимерзає при температурі нижче -12-15 °C. Рослина може впадати в сплячку, якщо її не вкривати. Але вона не може пережити суворі зими. Вербену потрібно пересівати щороку. Виростає до 30-70 см заввишки. Листя видовжене, яйцеподібне, 4-9 см завдовжки і 1-5 см завширшки. Цвіте в червні-липні дрібними світло-фіолетовими квітками.

З лікувальною метою використовують свіжі або висушені надземні частини рослини. Листя, квіти та молоді пагони вербени є пряністю для кулінарних цілей, наприклад, для ароматизації солодких страв та приготування джемів у країнах Західної Європи та США.

Вербена і користь чаю з вербеною - від тривоги до лікування

Користь чаю з вербени

Вербена містить понад 20 корисних рослинних сполук, серед яких глюкозид вербеналін, алкалоїди, ефірні та камфорні олії, гіркі речовини, флавоноїди тощо.

У народній медицині чай з вербени:

  • Позбавляє від розладу травлення, здуття живота і метеоризму.
  • Лікує нервові розлади. Лікує безсоння, стрес і тривогу. Існують також дослідження, що підтверджують його користь для мозку, особливо після пошкодження, спричиненого інсультом.
  • Вербеналін, що міститься в чаї, забезпечує достатнє постачання крові та кисню до мозку. Він також запобігає втраті клітин і нейронів мозку при хворобі Альцгеймера.
  • Чай з вербеною може позитивно впливати на епілептичні напади.
  • Має антимікробні властивості. Пригнічує ріст і розмноження таких бактерій, як стафілокок, сальмонела і кишкова паличка.
  • Нормалізує менструальний цикл і полегшує симптоми ПМС.
  • Чай з вербени корисний при респіраторних захворюваннях, таких як застуда, грип та бронхіт.
  • Знімає головний біль.
  • Компреси з чаю лікують рани, псоріаз та екзему, які довго не загоюються. 
Вербена і користь чаю з вербеною - від тривоги до лікування

Побічні ефекти чаю з вербени

При помірному вживанні чай з вербени безпечний для більшості людей і не викликає побічних ефектів. Однак вагітним і жінкам, які годують груддю, або людям з алергією на вербену не слід його вживати. Вербена також може впливати на деякі ліки, тому проконсультуйтеся з лікарем або фармацевтом, перш ніж використовувати чай з вербеною в лікувальних цілях.

Користь чаю з вербеною від кашлю

Завдяки своїм протизапальним та антимікробним властивостям, чай з вербени особливо ефективний при лікуванні застуди та респіраторних захворювань.

Інгредієнти:

  • 1,5 ст.л. сушеної трави вербени;
  • 1 склянка води.

Приготування: залийте вербену окропом, накрийте кришкою і залиште настоюватися на 5-10 хвилин. Процідити.

Вживання: приймати по 2-3 склянки на день.

Рекомендоване вживання: 1-2 склянки на день. 1-2 чашки, бажано хоча б одну перед сном.

Вербена і користь чаю з вербеною - від тривоги до лікування

Користь чаю з вербени при проблемах з травленням

При проблемах з травленням, особливо при здутті живота і кишкових спазмах, народна медицина рекомендує чай із суміші вербени та інших трав.

Інгредієнти:

  • по ½ ч. л. трави вербени, ромашки, насіння фенхелю, меліси та подрібненого кореня солодки;
  • 300 мл води.

Приготування:

Додайте всі трави в каструлю, залийте водою і закип’ятіть. Дати настоятися 10-15 хвилин і процідити.

Вживання: пийте по ½ склянки 2-3 рази на день.

Вербена і користь чаю з вербеною - від тривоги до лікування

Користь чаю з вербеною при гаймориті

Це чай, виготовлений із суміші декількох трав. Він популярний у Німеччині, його використовують у народній медицині для лікування гаймориту. Кілька видів трав, що входять до складу чаю, підсилюють дію один одного. Цей чай розріджує і полегшує відходження слизу з носових пазух. Крім того, вербена має протимікробну дію, що полегшує симптоми і запобігає розмноженню бактерій, які викликають синусит.

Інгредієнти:

  • 1 ст.л. квіток бузини;
  • ½ ч. л. порошку кореня тирличу жовтого
  • ½ ч. л. квіток первоцвіту
  • 1½ ч. л. трави щавлю;
  • 250 мл води.

Приготування:

Лікувальні інгредієнти залити окропом. Накрийте кришкою і залиште настоюватися на 15-20 хвилин. Процідити.

Вживання: пийте по ½ склянки до 3 разів на день.

Користь лимонного чаю з вербеною: для стимуляції лібідо

Як і обіцяли, ось рецепт чуттєвого чаю з лимонної вербени.

Інгредієнти:

  • 1 ст.л. кореня оману;
  • 1 ст.л. трави лимонної вербени
  • 1 ст.л. сухої омели;
  • 300 мл води.

Приготування: залити трави окропом, накрити кришкою і залишити настоюватися на 30-40 хвилин. Процідити.

Вживання: пити по склянці 1-3 рази на день.

Вербена і користь чаю з вербеною - від тривоги до лікування

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *