Персиковий чай, напевно, у багатьох асоціюється з персиковими напоями з льодом. Чесно кажучи, вони не мають нічого спільного з персиками. Справжній персиковий чай – ароматний, м’який і виготовлений з натуральних плодів персика. Персиковий чай надзвичайно перспективний для вашого здоров’я, тому ви можете відчути його користь. Давайте подивимося, як приготувати персиковий чай?
З чого готують персиковий напій?
Персиковий чай можна приготувати з плодів або листя персика. Чай з персикового листя досить незвичний і здебільшого готується з лікувальною метою. Однак він також має приємний, солодкий смак, що нагадує звичайний зелений чай.
Персиковий чай — один з найпопулярніших холодних чаїв у світі. Його можна готувати як з самих фруктів, так і змішувати з іншими чаями. Мабуть, найпопулярнішою сумішшю є поєднання персикового та чорного чаю. Вона має міцний смак, персиковий аромат і солодкий присмак.
Чи містить персиковий чай кофеїн?
Чистий персиковий чай, який виготовляється виключно з плодів або листя персика, не містить кофеїну. Однак, якщо персики змішані з чорним, зеленим або іншим чаєм, такий чай містить кофеїн. Кількість кофеїну в такому персиковому чаї буде залежати від кількості доданого чаю.
Нагадуємо, що чаї з кофеїном не підходять для дітей, а вагітним і жінкам, що годують груддю, варто вживати їх нечасто.
Обираймо чаї без кофеїну (наприклад, чай ройбуш) або готуймо чай, використовуючи лише плоди персика.
Переваги персикового чаю
Персиковий чай — це не лише смачний та освіжаючий напій. Листя і шкірка персика використовуються в традиційній китайській медицині з 10-го століття. В аюрведі персики досі використовують для лікування проблем зі шлунком, розладів травлення, діареї, дизентерії та гепатиту.
Плоди та листя персика багаті на антиоксиданти, мінерали та вітаміни А і С. Крім того, листя персика містить протизапальні речовини, подібні до тих, що містяться в чорному та зеленому чаї.
Змішуйте персиковий чай з іншими чаями та травами, і ви отримаєте додаткові переваги для здоров’я.
Користь персикового чаю
- Персиковий чай є ефективним антиоксидантом, який бореться з пошкодженням клітин вільними радикалами.
- Він має протизапальні властивості, підвищує імунітет і допомагає швидше подолати різні захворювання.
- Листя персика містить такі речовини, як катехін і теафлавін, які діють як потужні антиоксиданти і мають антибактеріальні властивості.
- Дослідження підтвердили ефективність чаю з персикового листя в лікуванні запорів. Цей чай має проносний ефект.
- Чай з персикового листя допомагає регулювати рівень цукру в крові і знижує ризик розвитку діабету 2 типу.
- Поліфеноли, що містяться у фруктовому та листовому чаї, допомагають боротися із зайвою вагою. Цей напій зменшує відчуття голоду, контролює споживання калорій, прискорює метаболізм і спалювання жиру.
- Персиковий чай регулює рівень холестерину в крові та знижує рівень поганого холестерину.
- Плоди покращують здоров’я серця, знижують кров’яний тиск і захищають від серцевих захворювань.
- Вітаміни А, С і Е необхідні для красивої шкіри та здоров’я очей.
- Вітаміни С і К допомагають ранам швидше загоюватися.
- Білі персики підвищують метаболізм і виведення нікотину, тому чай з білих персиків більш корисний для курців.
Які персики підходять для приготування чаю?
В ідеалі для приготування персикового чаю слід використовувати плоди та листя з персика, який росте у вашому саду. Однак не у всіх персикові дерева ростуть на вулиці, тому використовуйте свіжі персики, куплені на ринках. Плоди швидко псуються, а це означає, що ви повинні споживати їх негайно.
На жаль, в деяких країнах персикове листя і чай не доступні. Проте можливі різні суміші чорного чаю зі шматочками персика. Звертайте увагу на інгредієнти, тому що в суміші додаються тільки персикові ароматизатори. На жаль, сам аромат не має жодних корисних властивостей.
Уникайте купувати і вживати холодний персиковий чай. На жаль, в них немає персика (навіть аромату!), а є різні види цукру, підсолоджувачі та штучні ароматизатори. Такий чай не має жодної користі для здоров’я.
Рецепт персикового чаю
Пропонуємо рецепт одного з найпростіших у приготуванні та найбільш освіжаючих персикових чаїв. Пийте його як гарячий або холодний напій. Однак цей чай може містити кофеїн, оскільки готується на основі чорного чаю.
Інгредієнти:
- 1 великий стиглий персик
- 1/2 ч. л. листя чорного чаю
- 250 мл води
- 1 ч. л. меду
Приготування:
- Персики дуже добре вимити і нарізати невеликими шматочками.
- Покладіть їх у заварник з фільтром, додайте чайні ложки і залийте окропом.
- Дати настоятися 5-10 хвилин, процідити.
- Додаємо мед і добре перемішуємо.
- Можна подавати зі шматочком персика, лимона, апельсина або м’яти.
Персиковий чай з льодом
Цей чай має освіжаючий ефект у спекотний день. Солодкий, ароматний і освіжаючий. Це також чудовий спосіб використати дуже стиглі персики.
Інгредієнти:
- – 3 невеликих і стиглих персика
- – 1 ч. л. листя чорного або зеленого чаю
- – 1 склянка води
Приготування:
- Дуже добре вимити персики і подрібнити їх на електричній тертці.
- Чайне листя заливаємо окропом і залишаємо настоюватися на 5-10 хвилин.
- Проціджуємо персики через дрібне сито, залишаючи тільки сік і трохи м’якоті.
- Проціджуємо чай і змішуємо його з персиковим пюре.
- Додайте мед, сироп агави або стевію для підсолоджування, якщо потрібно. Подавайте охолодженим, додайте кубики льоду та прикрасьте шматочками персика або листочком м’яти. Додайте кілька крапель лимонного соку або скибочку, і ви отримаєте більш кислий чай.
Чай з персикового листя
Персиковий чай містить більше корисних речовин, ніж фруктовий. Однак він має більш приземлений смак. Додайте шматочки персика, пюре або сік, щоб отримати більш ароматний і солодкий чай.
Інгредієнти:
- 3 ст.л. персикового листя (можна використовувати шкірку персика).
- 1 склянка води
Приготування: залийте листя персика окропом і залиште на 10-15 хвилин. Відцідіть воду. За бажанням додайте мед, шматочок лимона або свіжі персики.
Чи всім підходить персиковий чай?
На жаль, людям з алергією на персики не можна пити персиковий чай з листям або плодами персика. Цей чай також може мати побічні ефекти для людей з алергією на яблука, абрикоси, сливи та вишні.