Ісоп — казкова трав’яна і лікарська рослина. Його також часто використовують у косметиці та парфумерії через його запашний аромат. Звичайно, рослина культивується як декоративна рослина через її чудовий зовнішній вигляд. Найпоширеніше використання – у вигляді чаю з ісопу в лікувальних цілях. Давайте розберемося: в яких випадках користь чаю з ісопу надзвичайна, а в яких його не варто вживати?
Що таке ісопу?
Рослину знають і називають ісопом у більшості країн, але в деяких культурах вона має іншу назву і значення.
На івриті “езов” означає “священна трава”. Ця рослина згадується в Біблії як очищаюча і свята трава. Вона означала прощення гріхів, самоочищення, очищення храмів та інших святих місць. Стародавні римляни використовували гісоп для захисту від чуми. У середньовіччі ісоп став не стільки священною рослиною, скільки травою. Ним приправляли м’ясні страви та ароматизували вино.
Ісопус (Hyssopus) є декоративною рослиною і в наш час вирощується на клумбах або в якості прянощів. Це напівчагарник з родини ясноткових (Lamiaceae), що виростає до 20-80 см, залежно від сорту. Стебла прямостоячі, розгалужені, біля основи дерев’янисті. Листя майже без ніжок, ароматні, лінійні або довгасті, 2-4 см завдовжки.
Гісопус лікарський – це насамперед декоративна рослина. Він виробляє фіолетові квіти, переважно в липні та вересні. Однак інші сорти мають блакитні, білі та рожеві квіти. Вони також відрізняються за висотою та компактністю.
По-друге, гісоп — це лікарська рослина. Всі його частини інтенсивно ароматизовані. Квітки наповнені нектаром, що приваблює бджіл. Мед з ісопу – найвищої якості. Чай з ісопу є засобом від багатьох недуг.
Коли збирати лікарську сировину гісопу?
Сировину з рослин першого року життя збирають один раз на рік восени. У наступні роки її можна збирати двічі на рік: у липні та вересні. Збирають квітучі верхівки гісопів разом з листям.
Збирати лікарську сировину потрібно тільки в суху погоду. Збирайте її вранці, але дочекайтеся, поки висохне роса.
Зв’яжіть очищені верхівки гісопу в пучки і розвісьте їх догори дном на палубі. Для сушіння оберіть сухе, добре провітрюване приміщення, захищене від прямих сонячних променів. Після сушіння сировину подрібніть і зберігайте в герметичних скляних або паперових пакетах. При правильному зберіганні вона зберігає свої лікувальні властивості протягом 1-2 років.
Користь чаю з ісопу
Народна медицина використовує ісопу та препарати з нього досить давно. Проте наука все ще досліджує лікувальні властивості ісопу. Однак перші дослідження виявили багато переваг чаю з ісопу та самої трави.
Ісопу притаманний широкий спектр активних речовин, які є корисними для здоров’я.
- органічні кислоти;
- дубильні речовини;
- ефірні олії;
- глікозиди;
- флавоноїди;
- мінерали;
- смоли;
- вітамін С.
Користь чаю з ісопу при респіраторних захворюваннях
Традиційно народна медицина використовувала чай з ісопу для лікування респіраторних захворювань, таких як застуда, грип, кашель і бронхіт, а також для полегшення симптомів астми. Він стимулює відхаркування, розріджуючи виділення. Він також дуже добре підходить для полоскання горла, оскільки його протизапальні та антимікробні властивості успішно борються з різними бактеріями, що викликають біль у горлі.
Інгредієнти:
- 1 ст.л. сушеної трави ісопу (або 3 ст.л. свіжої);
- 250 мл води;
- ¼ свіжого лимонного соку;
- 1 столова ложка меду.
Приготування:
Залийте трави окропом і залиште настоюватися на 10 хвилин. Злийте воду, додайте лимонний сік і мед. Добре перемішати. Вживання: пийте теплим 1-2 рази на день.
Користь чаю з ісопу для жіночого здоров’я
Ісопу притаманні антибактеріальні та протизапальні властивості. Це означає, що рослина може бути корисною при лікуванні інфекцій сечовивідних шляхів. Крім того, він заспокоює і розслабляє м’язи, що особливо цінно при болючих менструаціях і полегшує симптоми ПМС (наприклад, головний біль, біль у м’язах, біль у животі).
Інгредієнти:
- 25 г подрібненої трави ісопу;
- 2 склянки води;
- 1 ст.л. кленового або агавового сиропу (за бажанням).
Приготування: Залийте гісоп окропом і залиште настоюватися на 5-10 хвилин. Процідити. Ви можете додати сироп за бажанням, оскільки чай з ісопу має гіркуватий смак. Вживайте 1-2 чашки на день.
Користь чаю з ісопу: покращує травлення та лікує виразки
Ісоп стимулює секрецію і вироблення жовчі, що сигналізує організму про початок травних процесів. Крім того, трава заспокоює кишкові спазми і лікує запальні процеси в кишечнику.
Деякі наукові дослідження показали, що гісоп ефективно лікує виразку шлунка та дванадцятипалої кишки. Він містить речовини, що допомагають подолати основні хімічні речовини, відповідальні за виразки: уреазу та a-хімотрипсин.
Інгредієнти:
- 2-3 ст.л. свіжої або 1 ст.л. сушеної трави ісопу
- 2 склянки води
Приготування: залийте траву ісопу окропом і залиште настоюватися на 5 хвилин. Процідити.
Вживання: пийте теплим або холодним за потребою, але не більше 1-2 чашок протягом дня.
Користь чаю з ісопу для зміцнення імунітету
Ця рослина має антиоксидантні та противірусні властивості, що робить її незамінним чаєм для підвищення імунітету. Крім того, чай з ісопу успішно бореться з багатьма вірусами. Деякі наукові дослідження підтвердили його ефективність у подоланні вірусу простого герпесу та запобіганні його розмноженню.
Більше того, проводяться дослідження, які показують активні речовини ісопу в лікуванні ВІЛ-інфекції. Однак для підтвердження цього ще потрібні детальні дослідження.
До речі, ісопу притаманний тонізуючий ефект, тому пийте цей чай замість кави вранці. Перевага ісопу в тому, що він не містить кофеїну.
Інгредієнти:
- 1 ст.л. сушеної трави ісопу або 2 ст.л. свіжої трави
- ½ ст.л. подрібненого кореня імбиру
- ½ скибочки лимона
- 2 склянки води
- 2 ч. л. меду (за бажанням)
Приготування:
Залийте траву ісопу та імбир окропом і залиште настоюватися на 5-10 хвилин. Процідіть, додайте шматочок лимона і заправте медом. Добре перемішати. Вживайте по 1 чашці вранці.
Заспокійливий чай з ісопу
Користь чаю з ісопу також включає заспокійливі, розслаблюючі та знеболюючі властивості. Цей чай підходить для заспокоєння після напруженого дня. А також пийте його при безсонні, стресі, постійній напрузі або істерії.
Інгредієнти:
- ½ ст.л. сушеної трави ісопу або 6-8 свіжих листочків
- ½ ст.л. сушеної м’яти або 2 свіжі гілочки
- 1 ст.л. сушеної ромашки або 10-15 свіжих квіток ромашки
- 3 склянки води
Приготування:
Залийте трави окропом і кип’ятіть 3-5 хвилин. Залиште настоюватися на 5 хвилин. Процідіть.
Застосування: Приймайте по 1 склянці ввечері після напруженого дня або перед сном. Або випивайте одну чашку в стресовій ситуації, щоб заспокоїти нерви.
Кому не можна вживати напої з гісопу?
Якою б священною травою не вважався ісопу, на жаль, як і більшість лікарських рослин, він може викликати певні побічні ефекти. Деяким людям також не рекомендується приймати його через потенційні ризики.
У таких ситуаціях не варто вживати чай з ісопу:
- Матерям, які годують груддю, оскільки він зменшує лактацію.
- Він протипоказаний вагітним жінкам, оскільки може спричинити викидень.
- дітям, людям, що страждають на епілепсію або інші нервові розлади, оскільки може викликати судоми.
- Не рекомендується людям з алергією на рослини родини Lamiaceae.
- при захворюваннях нирок або низькому кров’яному тиску.
Загалом, кожен повинен вживати чай з ісопу відповідально і в помірних кількостях. Він є відносно поширеною причиною побічних ефектів, таких як розлад шлунку, тривожність і тремор. Хоча ці побічні ефекти зазвичай легкі, вам слід негайно припинити вживання чаю з ісопу, як тільки ви їх помітите.
Крім того, перед тим, як використовувати чай з ісопу для лікування захворювань, проконсультуйтеся з лікарем або фармацевтом.