Чорнобривці — звична квітка в нашому садочку. Вони мають іншу назву — тагетес. Квітки мають унікальний пряний аромат, їх можна чітко розрізнити. Чорнобривці настільки невибагливі, що в деяких країнах ростуть природним чином як бур’яни. Але це ще не все. Чи знаєте ви про користь чаю з чорнобривців для здоров’я? Можливо, дехто з вас навіть дивується, що з нагідок можна приготувати чай. Але не варто дивуватися. Його не тільки заварюють, але він ще й має корисні лікувальні властивості. А якщо ви хочете дізнатися, які саме, читайте далі.
Чорнобривці як рослина
Чорнобривці (Tagetes) належать до роду Айстрових (Asteraceae). Ці квіти ростуть у помірному, субтропічному та тропічному кліматі Північної та Південної Америки.
Їх вирощують на клумбах як декоративні рослини в багатьох країнах. Чорнобривці також висаджують серед овочів, оскільки вони слугують природним захистом від шкідників.
Це однорічна трав’яниста рослина з прямостоячими, багато розгалуженими квітками. Залежно від сорту, вони різняться за висотою, розміром, кількістю квіток і забарвленням. Листки супротивні, іноді супротивні на верхівці пагона, а іноді перисторозсічені 1-3 рази.
Квітки зібрані в суцвіття, які ростуть поодиноко на верхівці пагонів. Цвіте в червні-вересні жовтими, помаранчевими, коричневими, лимонними, крапчастими і рожевими квітками. Цвітіння триває довше, якщо збирати квіти безперервно.
У плодів чорнобривців довга, іноді сплюснута лушпинка.
Найчастіше на клумбах вирощують чорнобривці французькі (Tagetes patula) та африканські (Tagetes erecta). Також поширені чорнобривці перстнеподібні (Tagetes tenuifolia), мексиканські м’ятні чорнобривці (Tagetes lucida), дикі чорнобривці (Tagetes minuta) і чорнобривці філігранні (Tagetes filifolia).
Чи всі чорнобривці придатні для приготування чаю?
Як бачимо, існує величезна різноманітність видів чорнобривців. Виникає питання: чи всі чорнобривці придатні для здоров’я? І чи з кожного з них можна готувати і пити?
Для приготування чаю придатні лише ті, що мають жовте та оранжеве забарвлення. Це французькі чорнобривці та африканські чорнобривці. Інші види та сорти вирощують лише як декоративні рослини.
З чого роблять чай з чорнобривців?
Для приготування чаю з чорнобривців використовують лише квіти рослини. Їх можна використовувати свіжими, щойно зірваними, сушеними або замороженими.
Збирати квіти можна в будь-який час під час цвітіння. Зривайте лише молоді, відкриті, нерозкриті та неушкоджені квіти зі стеблом. Зірвані квіти висушіть у духовці або сушарці для фруктів, або заморозьте.
Квіти для сушіння або заморожування слід збирати лише в суху погоду. Потрібна суха роса і добре розвинений цвіт.
Висушені і подрібнені квіти чорнобривців можна використовувати як приправу до несолодких рибних і м’ясних страв, а також для ароматизації супів і салатів. У грузинській кухні чорнобривці – одна з найпопулярніших спецій.
Як смакує чай з чорнобривців?
Оскільки чай з чорнобривців має різкий, специфічний і сильний запах, мене турбує питання, чи можна пити цей чай. Однак чай з календули має досить приємний цитрусовий аромат з відтінком анісу. Він має легку перцеву гірчинку, але меншу, ніж чай з календули.
Користь чаю з календули
Як і більшість гірких трав, чай з календули виводить паразитів з організму. Він має потогонні та сечогінні властивості. Він підходить для використання під час застуди.
Які ще переваги чаю з календули для здоров’я?
- Він багатий на ефір лютеїну, необхідний для здоров’я очей. Ця речовина поглинає до 90% ультрафіолетових променів і захищає організм (особливо очі) від них. Крім того, ефір лютеїну засвоюється краще, ніж звичайний лютеїн.
- Він також містить бета-каротин, який є основою вітаміну А. Цей вітамін необхідний для гарного зору і для підтримки імунної системи. Крім того, бета-каротин є потужним антиоксидантом з протизапальними властивостями.
- Чай з чорнобривців виводить токсини з організму і покращує здоров’я печінки та жовчного міхура.
- Захищає від шлунково-кишкових і кишкових захворювань, виразки шлунка і гастриту.
- Також знімає зубний біль і запалення.
- Припарка з чорнобривців лікує екзему та інші шкірні захворювання.
- Вона незамінна при лікуванні болю в суглобах. Саме тому вона особливо ефективна при артриті.
Побічні ефекти чаю з чорнобривця
Чай з чорнобривця безпечний для більшості людей, якщо вживати його в рекомендованих кількостях і помірно. Однак людям з алергією на складноцвіті не слід вживати цей чай. Вагітним жінкам та жінкам, які годують груддю, слід уникати чаю з календули.
Якщо ви не впевнені щодо вживання або дозування чаю з чорнобривця, проконсультуйтеся з лікарем або фармацевтом.
Користь чаю з чорнобривців проти паразитів
Більшість паразитів, що живуть в організмі, не переносять гірких рослин. Тому чай безтурботності є чудовим природним засобом для вигнання їх з організму.
Інгредієнти:
- 1 ст.л. свіжих квітів чорнобривців
- 300 мл води
Приготування: залийте окропом, накрийте кришкою і залиште остигати. Процідити.
Застосування: приймати по 2 столові ложки настою тричі на день перед їжею. Використовуйте цей метод протягом 2 тижнів.
Чай з чорнобривців при захворюваннях підшлункової залози
Чай з чорнобривців підходить при різних захворюваннях підшлункової залози, печінки та жовчних шляхів. Народна медицина використовує чай з календули для лікування та профілактики діабету.
Інгредієнти:
- 1 подрібнена квітка чорнобривців
- 1 склянка води
Приготування:
Подрібніть квіти, залийте їх водою і доведіть до кипіння. Залиште настоюватися на 15-20 хвилин. Процідити.
Застосування: пити по ¼ склянки 4 рази на день.
Чай з чорнобривців при артриті
Чай з чорнобривців корисний для полегшення артриту. Він знімає біль і запалення. Напій діє як природний сечогінний засіб, допомагаючи виводити накопичену рідину.
Інгредієнти:
- 1 ст.л. подрібнених сушених квітів чорнобривців
- 1 склянка води
Приготування: Залийте квіти склянкою окропу і залиште настоюватися на 2 години. Потім процідити.
Застосування: приймати по 2 ст.л. напою 3-4 рази на день. Тривалість одного курсу лікування – 1,5 місяці. Ефект триває приблизно 6 місяців. За необхідності, курс лікування можна повторити.
Користь чаю з чорнобривців при грипі та застуді
Цей чай з чорнобривців корисний для гарячих інгаляцій і ефективний для полегшення нежитю, прочищення носа, полегшення дихання, боротьби з вірусами та бактеріями, а також допомагає швидше одужати.
Інгредієнти:
- 8-10 маленьких квіток чорнобривців (свіжих або сушених)
- 1 літр води
Приготування:
Приготуйте цей чай відразу в термосі. Залийте квіти окропом і залиште настоюватися на одну годину.
Вживання: випийте весь об’єм протягом дня.
У багатьох регіонах чай з чорнобривців є незвичним, так само як і його вживання в їжу. Однак це цілющий, оздоровчий і дуже корисний для нашого здоров’я чай. Якщо ви не вирощуєте тагетес, ви можете купити чай з квітів чорнобривців в аптеках або спеціалізованих магазинах.